Fizik Bilimine Katkısı Olan Bilim Adamları Ve Katkıları Kısaca

Bu yazımızda fizik bilimine katkısı olan bilim adamları ve katkıları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Fizik, doğayı, uzayı ve vereni tanımlama ve anlamlandırma bakımından çeşitli kanunlardan yararlanan ve bu kanunları keşfeden bir bilimdir. Fizik kanunları, evrenin var oluş prensiplerini ortaya koymaktadır. Yüzyıllar boyunca Fizik bilim dalı olarak bu bakımdan sürekli gelişim halindedir.

Fizik Bilimi, bilime sevgi besleyen bilim insanları sayesinde gelişmektedir. Dünya’nın, uzayın, evrenin anlamlandırılmasında Fizik kanunları insanların ufkunu aydınlatmaktadır.

Fizik Bilimi’ne katkısı olan bilim adamları şu şekildedir:

*Isaac Newton: 17. ve 18. yüzyıllarda yaşamış olan Felsefe, Matematik, Fizik, Astronomi alanlarında kendini geliştirmiş ve Fizik kanunlarının ortaya çıkmasında önemli gelişmeler sunmuş bir bilim insanıdır. Hareket kanunlarını ve Yerçekimi kanunlarını bulmuştur.

*Niels Bohr: 20. yüzyıl bilim insanlarındandır. Kimya, Fizik alanında önemli teoriler ortaya koymuştur. Atom modellerinin geliştirilmesinde temel prensipleri bulmuştur.

*Galileo Galilei: 16. ve 17. yüzyılda bilim adına önemli gelişmelere imza atan bir bilim insanıdır. Dünya’nın Güneş’in etrafında döndüğünü ortaya koymuştur.

*Albert Einstein: 20. yüzyılda yaşamış olan bilim insanlarındandır. Özel Görelilik ve Genel Görelilik teorilerini geliştirmiştir. Kütleli cisimlerin ışık hızının karesiyle ters orantılı olarak enerji ürettiğini ortaya koymuştur.

*James Clerk Maxwell: 19. yüzyılda yaşamıştır. Ünlü bir Fizikçidir. Elektrik ve Manyetizma alanlarının elektromanyetik ile ilgili olduğunu ortaya koyarak radyo, televizyon yayınlarının yapılmasında önemli bir dönüm noktası oluşturmuştur.

Fizik Bilimine Katkısı Olan Bilim Adamları Ve Katkıları Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Çok açıklayıcı ve mükemmel bir yazı olmuş. Bir çok siteye baktım fakat sizin yazınız tam istediğim gibi olduğu için yazınızı kullandım. Benim çok işime yaradı teşekkürler.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.