Ferhat İle Şirin Efsanesi Hikayesi Kısa Özeti

Bu yazımızda Ferhat ile Şirin efsanesi hikayesi kısa özeti kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ferhat ile Şirin bir aşk hikayesidir. Kadim tarihte karakterlerin gerçekten yaşadığı düşünülmektedir. Birçok tiyatro eseri, roman, hikaye, şiir, resim, süsleme alanlarında bu aşkın figürleri ve hikayesi kullanılmıştır.

 

Ferhat ile Şirin Efsanesi şu şekildedir:

Ferhat, Persler döneminde yaşayan bir nakkaştır. Süsleme sanatı ile ilgilenmektedir. Mimari süslemeler yapmaktadır. Sultan Mehmene Banu’nun kız kardeşi Şirin için sarayın süslemelerini yaparken, Şirin’i görür ve aşık olur.

Ferhat, aşkında yanar, tutuşur. Gözüne uyku girmez. Yemekten, içmekten kesilir. İş yapamaz hale gelir. En sonunda Ferhat, Sultan’dan Şirin’i istemeye karar verir. Sultanın karşısına çıkar ve durumu açıklar.

Sultan bu işe razı gelmez. Belli de etmez. İşi yokuşa sürmeye çalışır. Ferhat’a Elma Dağı’nı delip şehre su getirmesini söyler. Ferhat, aşkla bu teklifi kabul eder. Kazma, kürek dağlara girişir, kazmaya başlar. Kazdıkça kazar.

Sultan, dadısıyla Ferhat’a haber gönderir. Şirin’in öldüğünü duyurur. Bunu duyan Ferhat, fenalık geçirir, Elindeki kazmayı havaya savurur. Kazma, Ferhat’ın başına düşer ve Ferhat oracıkta ölür. Kayaların dibinde, delmekte olduğu dağın eteklerindedir.

Şirin bunu duyar. Hemen dağın eteklerine, kayalıkların olduğu yere gelir. Kahrından bizar olur. Kayalıklardan yuvarlanır. Şirin oracıkta ölür. Bu iki kavuşamayan aşık, aşkları uğruna dağı delmeye çalışıp su aradıkları yerde birlikte ölürler. Her ikisini de oraya gömerler.

Ferhat İle Şirin Efsanesi Hikayesi Kısa Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

10 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.