Fay Hattı Nedir Kısaca Nasıl Oluşur?

Bu yazımızda fay hattı nedir kısaca nasıl oluşur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya katmanlardan oluşmaktadır. Bu katmanlar içten dışa doğru çekirdek, magma, kıtalar, sular ve havadır. Yeryüzünde bulunan katmanlarda magma katmanı sürekli hareket halinde olarak kıtaların levhalar halinde hareket etmesine neden olur.

 

Yerkabuğunu oluşturan levhalar sürekli hareket halindedir. Bu hareketlilik sonucunda sıkışmalar ve gerilmeler oluşur. Sıkışmalar ve gerilmeler enerji birikmesine neden olur. Bu enerjiler de çeşitli yollardan zaman zaman açığa çıkar.

Yerkabuğundaki hareketlilikler nedeniyle yaşanan sıkışma ve gerilmeler sonucunda biriken enerjinin belli bir yol üzerinde açığa çıkmasına fay denir.

Faylar, yerkabuğundaki hareketlilik sonucunda bir yay potansiyeli gibi enerji biriktiren sıkışma ve gerilmelerin, kabuktaki çatlaklıklar ve kırıklar nedeniyle açığa çıkmasıyla ve yeryüzüne ulaşmasıyla oluşmaktadır.

1 yorum

  1. Fay hattı kırılması konusunda bu yazıyı okudum gerçekten bir çok bilgi edindim çok işime yaradı bu yazı. Coğrafya ödevim bitti hatta sınav konusuna da çalışmış oldum.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.