Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Fabl Nedir

Bu sayfamızda fabl nedir sorusunun cevabını vererek fabl türünün özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Fransızca “fable” kelimesinden dilimize geçmiştir. Hayvanlara, bitkilere veya başka varlıklara kişilik verilmesi (teşhis) ve onların konuşturulmasıyla (intak) meydana getirilen bir çeşit masaldır. Fabl türünde yazılan eserlerde amaç; insanlar arasında geçen olayları, sembol seçilen varlıklar arasında geçirterek insanların ders almalarını sağlamaktır. Yani sembol kahramanların arkasında, gerçek kahramanlar bulunmaktadır. Bu yönüyle fabllar, didaktik (öğretici) ve dramatik bir özellik gösterirler. Fabllar; nesir (düz yazı) olarak yazılabildiği gibi, genellikle manzum (şiir şeklinde) olarak da yazılabilir.

Öğretici bir amaçla kaleme alınan fabllar, okuyucuya ahlak dersi verirler. Sayfalarca anlatılabilecek bir konu, kısa ve etkili bir şekilde anlatılır. Eserin sonunda verilmek istenen mesaj, açık bir şekilde dile getirilir. Dünya edebiyatında en tanınmış fabl yazarları ve eserleri şunlardır.

Doğu (Hint) Edebiyatında Beydeba (Kelile ve Dinme), Batı (Yunan) Edebiyatında ise Aisopos (Ezop Masalları). Fransız yazar La Fontaine de 17. Yüzyılda yazdığı fabllar ile tanınmıştır. Tanzimat edebiyatı döneminde Şinasi ve Ahmet Mithat Efendi, fabl türünde eserler yazmışlardır.

Fabl Örnekleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz