Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Eyüp Oyuncağı Nedir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Eyüp Oyuncağı Nedir

Eyüp Oyuncakları Hakkında Bilgi

Eyüp oyuncağı, İstanbul’un Eyüp semtin­de, el işçiliği ile yapılan geleneksel oyuncak­lara verilen ad. Evliya Çelebi’nin belirttiği­ne göre 17. yüzyılın ortalarında Eyüp’te 100 oyuncakçı dükkanı ve bunlarda çalışan 105 usta vardı. Oyuncakçı dükkanları Eyüp Sultan Türbesi’ne giden İskele Caddesi üzerinde yer alırdı. Oyuncakçılar Çarşısı denen bu yerdeki dükkan sayısı 19. yüzyıl başlarında 25-30’a düşmüş, günümüzde ise başka şeyler de satan iki dükkan kalmıştır.

Eyüp Sultan Camisi ve Türbesi gerek İstan­bul halkının, gerek dışarıdan İstanbul’a gelenlerin sık sık uğradığı, çocukların sün­net öncesi özel giysiler giydirilerek ziyarete götürüldüğü başlıca yerlerden olduğu için, burada armağan eşyası satan birçok dükkan açılmış, gelen çocukların çokluğu da oyun­cakçılığın gelişmesini etkilemişti. Eyüp oyuncaklarının belli başlıları kaynana zırıltısı, boyalı tahta kılıç, hacıyatmaz, ay­nalı beşik, kamış tüfek, teneke zilleri olan küçük def, davul, darbuka, döndürülerek uçurulan tenekeden çekirge ya da pervane, renkli kağıt fırıldak, çamurdan boyalı testi, sürahi ve bardak, içine su konup üflenerek öttürülen ve kuş biçiminde de yapılan düdüklü testi, şişirilip havası bırakılarak öttürülen kursak düdük, tahtadan araba, şimşir topaç, şakşak, minik yayık, tek tekerlekli ve ince uzun saplı çın çın ve Hacivat-Karagöz tasvirleriydi. Eyüp Oyuncakları nedir konusunu aktardık.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Eyüp Oyuncakçısı dedi ki:

  Geleneksel Eyüp Oyuncakçısı, İstanbul’un en gözde semtlerinden biri olan Eyüp Sultan’da bundan 500 yıl önce ortaya çıkan bir geleneğin devamı olarak Eyüp Oyuncakları yapan, bu oyuncakları yeni nesillere tanıtan ve geleneğin devam etmesi için çalışmalarına devam eden bir oyuncak dükkanı ve üreticisidir.

  1635 Yılında Evliya Çelebinin dünyaca ünlü Seyahatname’sine konu olan 100 oyuncak dükkanından biri gibi harıl harıl çalışan bizler; ülkemizin, milletimizin, tarihimizin önemli değerlerinden biri olan Eyüp Oyuncaklarını yaşatmak için çalışıyoruz.

  Yaşadığımız dönemde dünyanın ahşap oyuncak, sağlıklı oyuncak ve geri dönüşümden bahsettiği şu günleri sanki bundan 500 yıl önce bilerek her bir oyuncağı sağlıklı malzemelerden, geri dönüşebilir bir şekilde ve doğaya hiç zarar vermeden yapan Eyüp Oyuncak Ustalarımızın izini takip ediyoruz.

  Teknoloji her ne kadar gelişse de, oyuncak üretimi her ne kadar fabrikasyon bir hal almış olsa da biz Geleneksel Eyüp Oyuncakçısı olarak oyuncak üretim geleneğimizi azami oranda korumaya, aynı felsefe ve kültürel değerler ile oyuncaklarımızı üretmeye, bu oyuncakları çocuklarla buluşturmaya gayret gösteriyoruz ve göstermeye de devam edeceğiz.

  Bize destek veren tüm çocuklara, velilere, yetkililere ve en önemlisi değerli Eyüp Oyuncak Ustalarımıza binlerce kez teşekkür ederiz. Bilgi için eyuptoys.com u ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781