Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Regaip Kandilinde Neler Yapılır - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Regaip Kandilinde Neler Yapılır

Regaip Kandilinde Neler Yapılır

Bu yıl Regaip Kandili 16 Mayıs Perşembe gününe denk geliyor. Bizler de bu mübarek Regaip Kandilinde neler yapılır kısaca aktaralım istedik.  Hz. Peygamberimiz (s.a.v) Regaib gecesinin içerisinde yer aldığı Recep ayında fazlaca dua eder, oruç tutar, namaz kılar, iyiliklerin her türlüsünü yapar, sadaka vermeye çalışırdı. Sevgili Peygamberimiz Resulullah (s.a.v)’in Recep ayının ilk perşembe gününü oruç tutarak geçirdiği ve cuma gecesinde, bu kandil gecesine özgü olmak üzere 12 rekat namaz kıldığı müslümanlarca kabul edilir. Regaib kandili gecesinde dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul etmek üzere çeşitli ibadetler yaparak geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul edilen biçimdir.

Regaip Kandilinde yapılması gereken ibadetler :

Bu geceye oruçlu olarak girilmelidir.

Kazası olanlar bu gecede en azından bir günlük kaza namazı kılmalıdır.

Kur’an-ı Kerim okunmalıdır.

Bu mübarek gecenin ihyâsı, yatsı namazıyla sabah namazını camide cemaatle kılmakla yerine gelir. Bu, gecenin ihyâsıdır. Bütün günün ihyâsı bu… Yatsı namazı ile sabah namazını camide kılmak, o günün, o gecenin ihyâsı anlamına gelir. İnsanın sabahlara kadar, akşamlara kadar ibadet yapmış gibi hanesine sevap yazılır.

Bir başka ihyâ şekli zikir ….. “Lâ ilâe illALLAH”, “ALLAHümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed”, “Estağfirullah”, “SübhànALLAH”, “Elhamdülillâh”, “ALLAHu ekber”, “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm”, “ALLAH” gibi sözler kutsal kelimelerdir, cümlelerdir. Bunları zikretmek çok sevaptır..

Regaip Kandilinde Bazı Namazlar Kılınır :

Hz. Peygamberimiz (s.a.v.) kılmıştır. Bunların içinden birisi de Tesbih Namazı’dır. Regâib gecesi, akşamla yatsı arasında: 12 rekat “Hacet Namazı” kılınır.

En Güzel Regaip Kandili Mesajları İçin Tıklayın

Regaip Kandilinde Neler Yapılır Konusuyla İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ethem dedi ki:

  hepinizi seviyorum.kandiliniz mübarek olsun

 2. rabia dedi ki:

  Hayırlı akşamlar, İnşallah yarın oruç tutacağım ama bayanlar da yarın camide namaz kılabilir mi? yoksa sadece camideki namaz erkekler için mi?

  1. Fahir dedi ki:

   Allah kabul etsin

 3. ahmet dedi ki:

  perşembe oruç tutarsan cuma tutmasanda olur

 4. Ayşe dedi ki:

  Selamün Aleyküm Esma,
  Regaib kandili perşembe günü olduğu için o gün oruç tutmalısın.
  Kandiliniz mübarek olsun dualarınızı eksik etmeyin…

  1. mustafa dedi ki:

   s.aleykum hayırlı geceler. ayşe hanım regaib kandili perşembe degil cuma günüdür. perşembe günü oruc tutup cuma gününe oruçlu girmek daha eftaldir.

 5. çiçek dedi ki:

  esma kardeşim perşembe günü tutacaksın orucu bizlerede dua et allah kabul etsin şimdiden bütün islam aleminin de kandili mübarek olsun

 6. Esma dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben regaip kandilinde oruç tutmak istiyorum. Peki bu orucu perşembe günü mü yoksa cuma günü mü tutacağım bilen bir müslüman kardeşim cevap verirse sevinirim, kandiliniz mübarek olsun şimdiden

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781