Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Mayıs 2021

Evrendeki En Büyük Gezegen Hangisidir Adı Nedir?

Bu yazımızda evrendeki en büyük gezegen hangisidir adı nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Evrende birçok yıldız sistemi bulunmaktadır. Her yıldızın etrafında gezegenler belli yörüngelerde çekim kuvvetinin etkisiyle dönmektedir.

Güneş Sistemi’ndeki gezegenler de aynı şekilde hareket etmektedir. Güneş Sistemi gibi evren bulunan bir diğer yıldız sistemi de Herkül Sistemi’dir. Herkül Takım Yıldızı’nda da gezegenler bulunmaktadır.

Bilim insanları yeryüzüne kurdukları devasa teleskoplar sayesinde Herkül Takım Yıldızı’nda gözlemlenen ve Jüpiter’den yaklaşık %70 civarında büyük olan ve bilinen en büyük gezegen olarak ilan edilen bir gezegen gözlemlemişlerdir.

TrES – 4 ismini verdikleri gezegen takım yıldızına 7 milyon ışık yılı uzaklıkta olmasına rağmen yüzey sıcaklığı bin derecenin üzerindedir. Takım yıldızı etrafındaki dönüşünü yaklaşık 3.5 günde tamamlayan bilinen en büyük gezegende bir yıl bir haftadan daha az bir zamanda bitmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. asya dedi ki:

    En büyük gezegen hakkında güzle bilgiler verilmiş. Verilen bilgiler hem gerekli ve faydalı olmuş hem de gereksiz bilgiler verilmemiş başarılı bir yazı.

Yorum Yaz