Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

Etkili Dinleme ile İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda etkili dinleme ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dinlemek, anlamanın yarısıdır. Dinlemek ve etkili dinlemek arasında fark vardır. Dinlemek, insanların düşünmesini de kolaylaştırır. Dinlemek düşünmeyi besleyen bir faaliyettir. Maddi ve manevi  olarak ikiye ayrılır. Maddi olarak dinlemek, kulak ile yapılan his faaliyetidir. Manevi olarak dinlemek can kulağıyla dinlemek ve bütün kalbiyle dinlemek anlamlarına gelmektedir.

Etkili dinleme ise daha çok seminer, ders, konferans gibi faaliyetlerde gündeme gelmektedir. Etkili dinlemeyi mümkün kılan bazı durumlar vardır. Bunun için motivasyon eğitimleri almak gerekir. Motivasyonu sağlamak beslenme, sağlık, güvenlik tedbirleri ile çevrenin şartlarını oluşturur.

Bireysel olarak etkili dinleme faaliyeti, göz teması kurma, ana fikri yakalama, konu bütünlüğünü analiz edebilme ve dikkatli davranma ile ilgilidir. Etkili dinlemek için kişinin nasıl rahat ediyorsa o şekilde hareket etmesi gerekir. Etkili dinleme, can kulağıyla dinleme ile ilgilidir. Can kulağıyla dinleme bütün dikkatini vererek dinlemedir.

Etkili dinleme faaliyeti daha çok derslerde öğrencilerin işine yaramaktadır. Öğrenciler, derslerde konuları daha iyi anlamak için etkili dinleme yöntemlerini takip etmektedir. Etkili dinleme, sınıfın ortamına, sıraların rahatlığına ve öğrencilerin dikkatine göre değişir. Öğrenciler öğretmeni göz hizasında dinlemelidir. Bu şekilde bir dinleme ana fikri yakalamada önemlidir. Bunun için öğretmenin de etkili bir anlatım yapması ve süreyi iyi kullanması gerekir.

Etkili Dinleme ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sami dedi ki:

    Etkili dinleme bir insan hayatına çok şey kazandıran bir olgudur. Etkili dinleme sayesinde dinlediğini anlamak çok kolaylaşır ve hafıza da tutmak için de en etkili yol dinlemektir.

Yorum Yaz