Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Etekleri Zil Çalmak Deyiminin Hikayesi Kısaca

Aşağıda etekleri zil çalmak deyiminin hikayesi kısaca olarak ele alacağız.

Günün birinde bir şehirde eteklerinde çıngırak olan bir şeyh yaşarmış. Bu şeyh giydiği kıyafetlerdeki çıngırağı hiç çıkarmazmış. Yaşadığı şehirde insanları iyiye, doğruya ve güzele davet edermiş. Fakat bir gün yaşadığı şehirde güvenlik sorunları boy göstermeye başlamış. Bu sorunlar kimsenin baş edemeyeceği seviyelere gelmiş.

Bir gün şeyh dışarı çıktığından bir hırsızlık olayının içinde olduğunu anlamış. Evleri soymaya çalışan birkaç kişi şeyhin dikkatini çekmiş. O sırada kıyafetindeki çıngıraklar da çalmaya başlamış. Böyle olunca hırsızların da dikkati dağılmış. Sağa sola bakmaya başlamışlar.

Halk da tedirgin olmuş. Hırsızlara bir şey yapamayan halk hemen güvenlik güçlerine haber vermiş. O sırada kendini belli eden hırsızlar dışarı çıkmaya başlamış. Güvenlik güçleri hemen devreye girerek hırsızları yakalamıştır. Bunun ardından halk da derin ve rahat bir nefes almıştır.

Bu olayın yaşanmasında ve hırsızların yakalanmasında emeği ola şeyhi ise halk yeniden çok sevmiştir. Bağrına basmıştır. Havalara atmaya başlamıştır. Bu durumdan herkes çok memnun ve sevinçli olmuştur. Şeyh de bu duruma çok sevinmiştir.

Bu olay sırasında da şeyhin eteklerindeki ziller de çalmaya başlayınca etekleri zil çalıyor diye halk şeyhin sevincini paylaşmıştır. O günden sonra halk arasında sevinçli bir durum olduğunda etekleri zil çalmak deyimi kullanılmaya başlanmıştır.

Etekleri Zil Çalmak Deyiminin Hikayesi Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. elif dedi ki:

  kısa dedikleri şey bumu çok uzun ya

 2. KAĞAN dedi ki:

  ETEKLERİ ZİL ÇALMAK DEYİMİNİN ANADOLUDA BİR ADAMIN GÖRÜLMEYECEK
  KÜÇÜK HAYVANLARI EZDİ

 3. KAĞAN dedi ki:

  YAZIYI İLK BULAN BENMİŞİM AMA M.Ö İNSANLAR BENDEN İYİ BULDU

 4. hümeyra dedi ki:

  Etekleri zil çalmak deyiminin hikayesi Anadolu’da bir adamın yolda yürürken görülmeyecek derecede küçük hayvanları ezmek istememesi nedeni ile eteğine zil takmasından gelir. Zil sesini duyan hayvanlar kaçıyormuş amca da bu günahtan kurtuluyor tabi.

Yorum Yaz