Eski Bayramlar İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda eski bayramlar ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toplum düzeninin sağlanması için ahlaki ve hukuki kurallar bulunur. Bu kurallardan ahlaki olanlar yazısız kurallardır. Yazısız kurallar, milletlerin dünya görüşlerine göre değişir. Gelenek ve göreneklerden, örf ve adetlerden, dini inançlardan ortaya çıkar.

Ahlaki değerler, nesilden nesle aktarılarak varlığını korur. Toplum düzeni bu şekilde sağlanır. Toplumda tutum ve değerler, birliktelik ve beraberlik sağlar. Bunlardan biri de milli ve dini bayramlardır. Bayramlar, toplumda birlik beraberlik, huzur, barış ve hoşgörü ortamı oluşturur.

Eski bayramlar, kadim geleneklerin devam ettiği bayramlardı. İnsanlar mutluluklarını ve huzurlarını paylaşır, yardımlaşır ve dayanışma içinde bayramları idrak ederlerdi. Eski bayramlarda, insanlar birbirini ziyaret eder, hal hatır sorar, ikramlarda bulunurlardı.

Eski bayramlarda, çocuklar, gençler ve yetişkinler ayrı ayrı dünyalarında bayramın müşterek kültür değerlerinden nasibini nispeten alırlar. Bu nedenle eski bayramlar nevi şahsına münhasır bir şekilde idrak edilirdi.

Bayramlarda, bayram namazı kılınır, bayramlaşma yapılır, ziyaretler gerçekleştirilir ve ikramlar sunulurdu. İnsanlar dertleşir, şakalaşırdı.

Yeni bayramlarda, insanlar tatil fırsatı kollamaktadır. Sosyal ilişkileri ertelemekte ve kendilerini düşünerek hareket etmenin bir zuhuru olarak bayramları göz ardı etmektedirler. İnsanların bu hali geleneksel bayram anlayışının değişerek, eski ve yeni anlayışının oluşmasına neden olmuştur.

Bu nedenlerle eski ve yeni ayrımı yapılmaktadır. Yeni bayramlar, modern dünyanın ezip geçtiği kültür değerlerinden meydana gelmektedir. Yine de buna rağmen çoğu ülkelerde bayramlar eski tadıyla idrak edilmektedir.

Eski Bayramlar İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.