Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2021

Eşeysiz Üreme Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda eşeysiz üreme çeşitleri ve özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Eşeysiz üreme, gelişmemiş canlılarda görülen ve üreme hücreleri olmadan meydana gelen bir üreme çeşidi olarak farklı şekillerde meydana gelmektedir. Eşeysiz üreme çeşitleri bölünme, tomurcuklanma, vejatatif ve rejenerasyon eşeysiz üreme çeşitleri olarak bilinmektedir. Bunlar canlıların bazı özelliklerine göre farklı canlı bünyelerinde gerçekleşmektedir.

Eşeysiz üreme çeşitleri ve özellikleri şu şekildedir:

*Bölünme: Tek hücreli bitki ve hayvan hücrelerinde görülen ve enine ve boyuna bölünme şeklinde meydana gelir.

*Tomurcuklanma: Tek hücreli ve çok hücreli canlılarda görülen ve canlının vücudunda bir çıkıntının oluşmasıyla meydana gelen üremelerdir. Tomurcuk büyüklüğündeki çıkıntı nedeniyle bu ismi almıştır.

*Vejetatif: Gelişmiş bitki hücrelerinde görülen ve bitkinin bir kısmının köklendirilmeisyle meydana gelen bir üreme çeşididir.

*Rejenerasyon: Bir canlının zarar gören ya da yıpranan kısımlarının yeniden onarılması anlamında gerçekleşen bir üreme çeşididir. Canlı sayısı değişmez. Yenilenme olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. A dedi ki:

    Kısa ve öz çok güzel olmuş işime yaradı??????

  2. hanzade dedi ki:

    Eşeysiz üreme; bir canlının bölünerek eşey hücresi oluşturmadan kendisine benzer yavrular meydana getirmesine denir. Bölünme, tomurcuklanma, sporlanma, vejetatif üreme ve rejenerasyon ile üreme çeşitleri vardır.

Yorum Yaz