Erozyona Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Bu yazımızda erozyona neden olan etkenler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Doğal afetler, maddi ve manevi olarak hasara yol açar. Can ve mal kaybına neden olur. İnsanlara doğrudan zarar verir. Doğal afetler önlenemez. Çeşitli tedbirler alınarak doğal afetlerin zararları azaltılabilir.

Doğal afetler, erozyon, heyelan, deprem, sel, yangın, tusunami, volkanik patlama, çığ düşmesi, yıldırım düşmesi, fırtına, hortum şeklinde meydana gelebilir.

Erozyon, toprağın üst kısmının yağışlar sonucunda taşınarak yeni bir şekle bürünmesi sonucunda oluşan doğal afettir. Erozyon ve heyelan arasında toprağın topyekun hareket etme ve şekil değiştirerek yeni bir yapıya kavuşma farkı vardır. Bu bakımdan heyelan daha büyük çaplıdır.

Erozyona neden olan etkenler şu şekildedir:

*Yağış rejimi erozyonun gerçekleşmesinde etkilidir. Yağışlar sonucunda oluşan fiziksel ve kimyasal çözünmeler toprağın yapısını değiştirir ve erozyona neden olur.

*Toprak özellikleri erozyonun gerçekleşmesinde etkilidir. Yağışlar sonucunda toprağın özelliklerini kaybetmesi erozyonu tetikler.

*Toprağın yanlış gübreleme ve ilaçlama sonucunda özelliklerini kaybederek yağış sonrası erozyona uğraması da etkendir.

*Bitki örtüsünün tahrip edilmesi, yeraltı kaynaklarının düzensiz yapılanması da erozyona neden olur.

*Ormanların yok edilmesi, yağış rejimin düzensizleşmesi erozyona neden olur.

*Sıcaklık ve basınç farklarının oluşması erozyona neden olur.

Erozyon doğal afet olarak bitkiler, hayvanlar, mantarlar, mikroskobik canlılar üzerinde önemli yıkıcı etkilere sebep olabilir. İnsanların topraktan faydalanmasına engel olabilir. Bu nedenle erozyonla doğal bitki örtüsü korunarak ve çevre kirliliği engellenerek mücadele edilmelidir.

Erozyona Neden Olan Etkenler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. Bu yazınızda erozyonun nedenlerini madde madde halinde açıklamanız çok iyi olmuş. Açıkçası bu yazı benim çok işime yaradı umarım bir çok kişinin işine yarayacaktır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.