Erime Ve Kaynama Noktasına Etki Eden Faktörler

Bu yazımızda erime ve kaynama noktasına etki eden faktörler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Erime ve kaynama maddenin hal değiştirmesine bağlıdır. Bir halden başka bir hale geçme ısı alışverişi ve sıcaklık farkları ile oluşur.

Erime, karı bir maddenin ısı alarak sıcaklığının artmasıyla sıvı hale geçmesidir. Erimenin bir noktası bulunur. Erime noktası, erimenin başladığı sıcaklık noktasıdır. Kaynama, sıvı bir maddenin her yerinde meydana gelen buharlaşma olayıyla sıvı halden gaz haline geçme sürecidir. Kaynamanın da bir sıcaklık noktası bulunur.

Erime ve kaynama noktasına etki eden faktörler bulunmaktadır. Isı, sıcaklık, basınç, madde miktarı, maddenin cinsi vesaire birçok etken söz konusu olabilir.

Kaynama noktasına etki eden faktörler şu şekildedir:

*Açık hava basıncına bağlı olarak değişir. Açık hava basıncının yüksek olduğu yerlerde kaynama noktası yüksek, düşük olduğu yerlerde düşüktür.

*Kaynama, maddenin saflık durumuna bağlıdır. Çünkü saf olmayan maddelerin içindeki bazı maddelerin de kaynama noktası farklı olduğundan oluşturdukları bağlar zor kırılır.

*Moleküller arası çekim kuvvetine bağlı olarak değişir. Moleküller arası çekim kuvvetinin büyük olması, kaynama noktasını yükseltir. Moleküller arası çekim kuvvetinin küçük olması, kaynama noktasını düşürür.

Erime noktasına etki eden faktörler şu şekildedir:

*Basınç erime noktasını doğrudan etkiler.  Basınç azaldıkça erime sıcaklığı yükselir. Basınç arttıkça erime sıcaklığı düşer. Özellikle su için bu böyledir.

*Saflığın bozulmasıyla erime sıcaklığı düşebilir. Buzların tuzlanması erime sıcaklığını düşürür. Erime sıcaklığı, saflık arttıkça artar.

Erime Ve Kaynama Noktasına Etki Eden Faktörler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.