Erime Nedir Nasıl Gerçekleşir Örnekler

Bu yazımızda erime nedir nasıl gerçekleşir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Maddeler hal değiştirmektedir. Maddeler dört fazda bulunurlar. Bunlar katı, sıvı, gaz ve plazma halidir. Maddelerin hal değişimi ısı, sıcaklık ve basınç ile ilgilidir. Maddeler bir fazdan başka bir faza ısı, sıcaklık ve basınç etkisiyle gerçekleşmektedir.

Katı bir maddenin sıvı bir madde haline gelmesine erime denir. Katı bir madde sıvı hale gelirken ısı kazanır. Böylece maddenin tanecikleri arasındaki boşluklar artar. Belli bir noktaya geldiğinde katı hal, sıvı hale dönüşür. Sıcaklık hal değişiminde sabit kalır. Böylece bir faz değişikliği oluşur. Erimenin gerçekleşmesi için her maddenin belli bir sıcaklık değeri bulunmaktadır.

Su için erime noktası donma noktasıyla aynıdır. Su sıfır derecede donar. Isı kazandıkça da sıfır dereceden itibaren erimeye başlar. Erime ısı değerinin artmasıyla ilgilidir. Çünkü ısı arttıkça sıcaklık da artar. Isı maddeye enerji kazandırır. Bu enerji kinetik enerjiye dönüşerek katı maddeyi oluşturan taneciklerin birbirinden uzaklaşmasına neden olur. Bu da belli bir noktada katı maddenin sıvılaşmasına neden olur.

Hal değişimi maddeler için ayırt edici bir özelliktir. Çünkü her madde, belli bir sıcaklıkta belli bir ısı değerinde hal değişimine uğramaktadır. Bu da maddelerin yapısıyla doğrudan etkilidir. Maddelerin kendilerine has yapısı hal değişiminde ortaya çıkabilir.

Erime Nedir Nasıl Gerçekleşir Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.