Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021

Engelliler Haftası İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda engelliler haftası ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Her sene Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan Engelliler Haftası, engelli bireylerin ve ailelerinin hüzünlerini ve mutluluklarını paylaşmak için toplum genelinde yapılan faaliyetlerden oluşur. Engelliler haftasında engelli bireyler konusunda farkındalık çalışmaları yapılır.

Engelli olmak, bireyin tercihi değildir, kaderidir. Engelli olmak ya doğuştan ya da sonradan gerçekleşir. Bu nedenle her insan bir engelli adayıdır. Engelli insan, eksik insan değildir. Eksikliklerin fark edilmesini sağlayan insandır. Bu nedenle tamamlayıcıdır.

Engellilere bakış açımız, algılarımızla ilgilidir. Engelli olmak, engellere takılıp kalmak değildir. Bu nedenle sağlıklı insanların ruh dünyasındaki bozukluklar, algı oyunlarının neticesinde engellilere kötü davranma, onları hor görme, yadırgama gibi kötü davranışlarının yaşanmasına neden olur.

Halbuki engelli bireyler, her şeyin üstesinden gelebilen, özellikle ruh dünyaları çok geni, ufukları derin, bakış açıları engin insanlardır. Toplumda bir arada ve beraber yaşamanın en mümkün olduğu kişilerdir.

Bu nedenlerle herkesin engelli vatandaşların yardımına koşması, paylaşma, kaynaşma, dayanışma gibi manevi değerleri ortaklaşa değerlendirilmesi için çabalaması gerekmektedir. Böylece Engelliler Haftası faaliyetleri amacına ulaşacaktır.

Hor görmek, yadırgamak, yargılamak insanlığa sığmaz. Hoşgörü, merhamet, adalet, vicdan her zaman galip gelir. Ruh dünyamızdaki kötü duygu, düşünce ve davranış engellerimizi aşarak, engelli kardeşlerimizle buluşup, engel tanımadan yolumuza barış, mutluluk ve huzurla devam etmeliyiz.

Toplumu her kesimiyle bir arada tutan hoşgörü ve vicdandır. Bu sebeple engelli vatandaşlarımızı unutmamak ve her zaman hatırlamak için Engelliler Haftası faaliyetlerine katılmalıyız.

Engelliler Haftası İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. AYLİN dedi ki:

    her insan bir engelli adayıdır.eminim hayatımızda birçok engelli olan kişileri görmüşüzdür.MESELA METROBÜSE BİNDİĞİMİZDE ENGELLİ OLAN BİRİSİNİ GÖRMÜŞSÜNÜZDÜR .METRÖBÜSTE ENGELLİLER İÇİN OTURAKLAR VAR .HER ENGELLİ OLAN İNSAN DOĞUŞTAN VEYA DOĞDUKTAN SONRA ENGELLİ OLABİLİR .EĞER BİZ İNSAN OĞULLARI ENGELLİ OLMASAKTA ENGELLİ OLAN İNSANLARA GÜLER YÜZLÜ MERHAMETLİ YARDIMSEVER DAVRANMAMIZ GEREKİR.BU ENGELLİLER HAFTASI İNSANIN HEP AKLINDA OLMASI GEREKİR.ENGELLİLER HAFTASI KUTLU OLSUN

  2. Elif dedi ki:

    Engelliler sadece engelliler haftası zamanında değil hep akılda olmalıdır. Siz de bu önemli bilgiyi yazdığınız kompozisyonda çok güzel belirtmişsiniz çok yararlı oldu teşekkürler.

Yorum Yaz