Elementler ve Bileşiklerin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda elementler ve bileşiklerin ortak özellikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Maddeler doğada farklı yapılarda bulunabilirler. Elementler ve bileşikler maddelerin doğada bulunma şekilleridir. Maddeler atomlardan oluşmaktadır. Atomlar doğada kararlı halde olmak isterler. Metal, ametal ve soygaz halde bulunurlar. Elementler, saf maddelerdir. Bileşikler de saf maddelerdir.

Aynı cins atomlardan oluşan maddelere element denir. Farklı cins atomlardan oluşan maddelere bileşik denir. Elementler ve bileşikler arasında farklı özellikler bulunduğu gibi ortak özellikler de bulunmaktadır. Temel de saf maddeler olmaları en önemli ortak özelliklerindendir.

Elementler ve bileşiklerin ortak özellikleri şu şekildedir:

*Elementler ve bileşikler saf maddelerdir.

*Elementler ve bileşikler homojen yapıya sahiptir.

*Elementlerin ve bileşiklerin kendilerine haz öz kütleleri bulunmaktadır.

*Elementleri ve bileşikleri fiziksel olarak ayırmak imkansızdır.

*Elementler ve bileşikler kimyasal işlemler sonucunda ayrılabilir.

Elementler sembollerle gösterilir. Bileşikler ise formüllerle gösterilmektedir. Elementler tek cins atomlardan meydana gelir. Bileşikler farklı cins atomların bir araya gelmesi ve molekül oluşturmasıyla meydana gelir. Elementlerin bir kısmı moleküler halde bulunabilir.

Bileşikler homojen ve heterojen olarak ayrılmaktadır. Homojen bileşiklerde maddenin her yerinde aynı özellik görülmektedir. Heterojende ise bu durum söz konusu değildir. Elementler doğada saf halde bulundukları gibi karışık halde de bulunabilirler. Elementlerin ve bileşiklerin saflaştırılması için çeşitli kimyasal işlemlerin gerçekleşmesi gerekir. Elementlerin karışımlar içinde ayrılması kimyasal olarak söz konusudur.

Elementler ve Bileşiklerin Ortak Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Element ve bileşiklerin ortak özelliklerinin başında ikisininde saf ve homojen madde olması gelir. Bu konuyu iyi biliyorum çünkü daha yeni işledik. Birde ikisinin de sabit öz kütlesi vardır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.