Türkiye'deki Doğal Güzellikler Hakkında Kısa Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

Türkiye’deki Doğal Güzellikler Hakkında Kısa Bilgi

Aşağıda Türkiye’deki doğal güzellikler hakkında kısa bilgi kısaca olarak ele alacağız.

*Karadeniz Bölgesi

Karadeniz Bölgesi’nde kıyı şeridinden turizm faaliyetleri oldukça gelişmiştir. Birçok şehrinde tarihi özellikler ön plana çıkmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nde doğal güzellikler deyince akla birçok merkez gelmektedir. Bolu – Abant Gölü en önemli doğal alanlardan biridir. Yedigöller bölgesi sayfiye yerler arasında bulunmaktadır. Trabzon’da Sümela Manastırı oldukça görkemlidir. Karabük’te Safranbolu Evleri de koruma altına alınan tarihi doğal güzellikler arasındadır. Trabzon Uzungöl ve Artvin Çoruh Nehri turistik alanlardır.

*Akdeniz Bölgesi

Akdeniz Bölgesi’nde kadim tarihte yer alan mağaralar, antik kalıntılar, barınma alanları, yerleşim alanları bulunmaktadır. İklimi müsait olduğu için de yaz turizmi çok gelişmiştir. Damla Taş Mağarası, İnsuyu Mağarası, Cennet ve Cehennem Mağaraları, Aspendos Tiyatrosu, Karain Mağarası en önemli doğal güzelliklerdendir. Manavgat ve Düden Şelaleleri de görülmeye değer.

*Marmara Bölgesi

Marmara Bölgesi, doğal güzellikleri açısından en önemli bölgeler arasında bulunmaktadır. Tarihi olarak birçok başkente ev sahipliği eden bölgede tarihi eserler daha çok ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle doğal güzellikler ile tarihi eserler bir bütün oluşturmaktadır. Marmara Bölgesi’nde en değerli doğal güzellik olarak İstanbul ve Çanakkale Boğazları bulunmaktadır. İstanbul’da Marmara Denizi’nde Adalar bulunmaktadır. Bursa’da Uludağ, Trakya’da Yıldız Dağları en önemli doğal güzellikler arasındadır.

*Ege Bölgesi

Ege Bölgesi yaz ve deniz turizminin en çok geliştiği bölgelerden biridir. Bölgede Ege Denizi kıyıları olmaları doğal güzellikler açısında önemli adalar ve yarım adalar oluşturmuştur. Bölgede çok sayıda antik şehirler bulunmaktadır. Pamukkale Travertenleri karstik toprak özellikleri sayesinde oluşmuş ve dünyanın dört bir yanından turist çekmektedir.

*İç Anadolu Bölgesi

Anadolu’nun merkezi olan bölgede Medeniyetler Beşiği olarak bilinen Anadolu’nun birçok doğal güzelliği bulunmaktadır. İç Anadolu deyince akla Kapadokya, Peribacaları, Alacahöyük gibi alanlar doğrudan akla gelmektedir. Tuz Gölü, Erciyes Dağı, Elmadağ en önemli doğal güzellikler arasında bulunmaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nin doğal güzellikleri turizm faaliyetleri de olumlu etkiler.

*Doğu Anadolu Bölgesi

Ülkemizin en doğusunda bulunan bölgede önemli tarihi eserler doğal güzellikler arasında bulunmaktadır. Ağrı Dağı, Nemrut Dağı, Süphan Dağı, Van Gölü en önemli doğal güzellikler arasında bulunmaktadır. Bölgede milli parklar da bulunmaktadır. Mercan Vadisi Milli Parkı da bunlardan biridir. Kış turizminin geliştiği yerlerden biri de Palandöken Dağı’dır. Milli parklar koruma altında bulunmaktadır. Kış turizmi bölgede daha çok gelişmiştir.

*Güneydoğu Anadolu Bölgesi 

Ülkemizin yüz ölçümü en küçük olan bölgesi olan Güneydoğu’da tarihi eserler ve doğal güzellikler ön plana çıkmaktadır. Nemrut Dağı, Mardin Evleri ve Urfa Balıklıgöl bölgenin doğal güzellikleri olarak simge haline gelmiştir. Bölgede Balıklıgöl’ün olması turizm faaliyetlerinin gelişmesine neden olmuştur. Mardin Evleri tamamen taş eserlerden meydana gelmektedir.

Türkiye’deki Doğal Güzellikler Hakkında Kısa Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nermin dedi ki:

    yazıyı çok beğendin puanım 10 üzerinden on, Türkiye’nin doğal güzellikleri kısaca istemiştim :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

  2. gizem dedi ki:

    Türkiye Güzel ülkemmmm… Doğal güzellikleriyle herkesi kendine hayran bırakır. Pek çok turist şaşkınlıkla ülkemizi gezer. Tarihiyle doğasıyla eserleriyle gezilmesi görülmesi gereken her karışı ayrı güzel bir ülke.

Yorum Yaz