Elektrikten Korunmak İçin Ne Yapmalıyız

Elektrikten korunmak için önlemler, Elektrikten korunmak için ne yapmalıyız

Bugün pek çok alanda kullandığımız ve hayatımızı son derece kolaylaştıran elektrik hepimizin vazgeçilmezidir. Her an her yerde farkında olmasak da elektrik kullanırız.

Elektriğin bir yerden bir yere aktarılıp kullanılması elektriğe iletken kablolar sayesinde olur. Bu kabloların dışarıyla temasının kesilebilmesi için etrafı yalıtkan maddelerle sarılmıştır, aslında bizim dışardan gördüğümüz de bu yalıtkanlardır. Bu yalıtkan plastikler bizi kablolardan geçen elektrik akımlarından korur, elektrik kablolarının binalarda güvenle kullanılmasına olanak verir. Binada elektrik kaçağı olması da bu şekilde engellenir.

Evlerimizde ışığı açıp kapatmak için kullandığımız anahtarlar da elektriğin bulunduğu alanlardan biridir. Bu anahtarların üzeri de plastik tuşlarla kaplanarak elektrikten korunma sağlanır.

Evlerimizde kullandığımız elektrik yüksek gerilim hatlarındakilerden çok daha azdır. Buralarda çalışan görevliler daha farklı önlemler alarak yalıtkan eldivenler, ayakkabılar, kıyafetler giyerler. Bu şekilde yüksek düzeydeki elektrik akımından kendilerini koruyabilirler.

Elektrikten korunmayı sağlayan yalıtkanlar olmasaydı elektriğin yararlı özellikleri belki de bizim için çok büyük anlam ifade etmeyecekti çünkü kullanışlı olmayacak ve bizlere zarar verecekti.

Elektrikten Korunmak İçin Ne Yapmalıyız Hakkında Yorumlarınızı Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.