Hemşirenin Hekimle Beraber Yapması Gereken Görevler

Hemşirenin hekimle beraber yapması gereken görevler kısaca hakkında bilgi, hemşirenin hekimle beraber yapması gereken görevler

Bir sağlık personeli olan hemşirelerin görevlerine bu yazımızda değineceğiz. Hemşirelik insanlar her an iç içe ve fedakarlık gerektiren bir meslektir. Tüm zorlukları ve güzellikleriyle hemşirelerin yapmak zorunda oldukları bazı şeyler vardır. Bunlara aşağıda değindik.

Öncelikle hemşireler doktorlarla iş birliği halinde çalışırlar. Hekimin önerdiği şeyleri hastalara uygulamaları gerekir. Acilen müdahale edilmesi gereken hastalar için doktorun söylediği şekilde deri altına ya da kas içine enjeksiyon yapmak ve damar yolu açarlar. Salgın durumunda ya da bulaşıcı bir hastalık görüldüğünde gereken önlemlerin alınmasını sağlarlar ve hastaları uygun şartlarda tutarlar. Yataklı hastaların kaldıkları odaların hijyenini sağlamak amacıyla gerekli temizliğin yapılmasını sağlarlar. Ayrıca hastaların kontrollü olarak takibi amacıyla yapılan bazı ölçümleri de hemşireler yapar. Bu ölçümlere tansiyon ölçümü, nabız ölçümü, ateş ölçümü, nefes sayısı gibi değerler örnek verilebilir. İlaç kullanan hastalar için ilaç saatlerinde ilaçları hastalara sunarlar. Ayrıca doktorların muayene edeceği hastaları da muayene için hazırlar. Ayrıca hastaları kendi bakımları ve sağlıkları hakkında bilgilendirirler.

Ayrıca operasyona giren doktorların ameliyat esnasında istedikleri araç gereçleri doktora iletmek gibi bir görev de üstlenirler. Çünkü doktor ameliyat sırasında istediği aracı aramakla uğraşmamalı, vakit kaybetmeden ameliyata devam etmelidir. Ya da acil vakalarda, ölmek üzere olan bir hastaya müdahale ederken doktor ve hekim aynı anda görev yapar. Burada önemli olan hastanın kurtarılmasıdır. İşte bunun gibi görevler, hemşire ve doktorların eş zamanlı olarak birlikte gerçekleştirdiği görevlerdir.

İlk yardım konusunda doktor ve hemşirenin aynı anda müdahale etmelerine bir örnek vermek gerekirse; boğulmakta olan bir hasta sudan çıkarıldığında solunumunun ve kalp atımının geri gelmesi için hemşire suni teneffüs yaparken, doktor kalp masajı uygulayabilir. Birlikte çalışarak hızlı bir şekilde hastayı kurtarma olasılıkları daha fazla olacaktır.

Hemşirenin Hekimle Beraber Yapması Gereken Görevler Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.