Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Elektrik Devresindeki Sigortanın Görevi Nedir Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda elektrik devresindeki sigortanın görevi nedir ne işe yarar kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Elektrik devre elemanları akımın oluşup, elektrik enerjisinden yararlanılması için oluşturulur. Elektrik doğal enerji kaynaklarından elde edilen bir enerjidir.

Elektrik enerjisinin üretildiği santrallerden, şehir santrallerine aktarılır. Şehir santrallerinden trafolara aktarılan elektrik, binalardaki kofralardan evlerdeki sigortalara ulaşır ve evde elektrik enerjisi kullanılır.

Elektrik devre elemanlarından biri de sigortalar. Sigorta, bir elektrik devresinde akımın haddinden fazla gelmesi durumunda akımı kesme amacıyla kullanılır. Akım kontrolünü sağlayan sigorta elektriği anında durdurarak aşırı yüklenmeyi de durdurur.

Sigorta sayesinde, evlerde elektrik ile ilgili bir arıza meydana gelmez. Sigorta, akım kontrolünde önemli bir devre elemanı olarak kullanılır. Böylece akımın kontrol edilmesiyle elektrik kullanımı da kontrol altında tutulur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. emine dedi ki:

    beyler ve bayanlar, bana göre çok güzel bir bilgi, sigortanın görevi kısa ve açıklayıcı hazırlamışlar, okulun en çalışkanı olarak beğendim ben.

  2. Aysun dedi ki:

    Elektrik devresindeki sigortanın görevi nedir sorusunu bence çok aydınlatıcı ve bilgi verici bir anlatımla açıklamışsınız çok da güzel bir yazı olmuş. Çok yararlı bir iş yapıyorsunuz.

Yorum Yaz