Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ocak 2021

Ekosistem Nedir Özellikleri Nelerdir

ecosystem1Sınırları belirli olan bir ortamda yaşayan canlılar ve bu canlıları saran doğal çevrelerinin karşılıklı bir şekilde etkileşime girmesi sonucunda oluşan ve sürekli devam etmek zorunda olan ekolojik sistemlere “Ekosistem” adı verilmektedir.

Bir besin ağı ile şekillenen ekosistem, küresel olarak bir düzen sistemidir. Eğer bir ekosistem tarım alanının içinde meydana gelmiş ise buna da “Agroekosistem” adı verilmektedir.

Ekosistem dört temel bileşenden meydana gelmektedir;

1- Üreticiler (Ototroflar)
2- Tüketiciler (Hetotroflar)
3- Ayrıştırıcılar (Saprofitler)
4- Doğal Çevre

Bu bileşenlerden ilk üçü dördüncü bileşen olan doğal çevre canlıların yaşamış oldukları doğal çevreyi ifade etmektedir.

Cansız olan doğal çevre ile bu doğal çevrenin içinde yaşayan canlıların etkileşimlerini inceleyen bilim dalına ise “Ekoloji” denmektedir.

Ekosistemin Özellikleri;

  • Her ekosistem biyosferin bir parçasını meydana getirmektedir; bu ekosistemlerin her birinin büyüklüğü veya genişliği farklı boyutlarda olmaktadır. Örneğin; bir su birikintisi ya da bir buğday tarlası ekosistemdir ve buğday tarlası ile su birikintisinin büyüklüğü ve genişliği birbirinden farklıdır.
  • Ekosistemlerin büyüklükleri ve genişlikleri her ne kadar farklı olsa da ekosistemleri birbirinden ayıran sınırlar oldukça az belirgindir. Genellikle birbirlerine komşu olan ekosistemler arasında bir geçiş bölgesi bulunmaktadır ve bu geçiş bölgesine “Ekoton” adı verilmektedir.
  • Geçiş bölgeleri olan ekotonlar bir ormanın kıyı çizgisi olabileceği gibi ekvator ormanından savanlara geçiş sağlayan geniş bir kesim de olabilmektedir.
  • Ekotonlar kendilerine özgü olan iklimi yansıtmaktadır ki bu durum geçiş bölgelerinin en önemli ve en temel özellikleridir. Dolayısı ile de kıyı kuşu türlerinin sayısı kara ve açık deniz kuşlarının sayısızdan daha fazladır diyebiliriz. Bu durumun temel nedeni Anakara ve Okyanus arasında bir ekoton oluşturulmuş olmasıdır.

Ekosistem Nedir ve Özellikleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nevin dedi ki:

    çok iyi ya, Merhabalar bu bilgi valla çok iyi, sayenizde 100 aldım Ekosistem Nedir Özellikleri Nelerdir ödevimi tamamladım, ben okulun en güzel ve çalışkan kızıyım desem inanın ama kıskanmayın :)

  2. Anonim dedi ki:

    çok ama çok kısa deymez

Yorum Yaz