Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ekim 2021

Ekinoks Nedir Hangi Günlerde Gerçekleşir Kısaca

Bu yazımızda ekinoks nedir hangi günlerde gerçekleşir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya, Kuzey ve Güney yarım kürelerden oluşmaktadır. Dünya’yı iki yarım küreye bölen hayali çizgi ekvatordur. Aydınlanma çemberi, gece ve gündüz arasındaki ışık geçişlerinin sınırını oluşturur. Dünya’nın geoit şekli ve günlük, yıllık hareketleri Güneş ışınlarının geliş açısını değiştirmektedir.

Ekinoks, Güneş ışınlarının ekvatora dik gelmesiyle aydınlanma çemberinin ekvatorda oluşması sonucunda meydana gelir. Ekinoks gününde gece ve gündüz süre olarak eşitlenir. Dünya’nın her yerinde gece ve gündüz süresi yarı yarıya eşit olur.

Ekinoks mevsimleri, Kuzey ve Güney yarım kürelere göre değişiklik gösterir. Çünkü bu iki yarım kürede mevsimler zıt olarak yaşanır.

Ekinoks tarihleri 21 Mart – 23 Eylül’dür. 21 Mart Ekinoksu, Kuzey Yarım Küre’de İlkbahar Ekinoksu’dur. Güney Yarım Küre’de Sonbahar Ekinoksu’dur. 23 Eylül Ekinoksu, Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar Ekinoksu’dur. Güney Yarım Küre’de İlkbahar Ekinoksu’dur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ışılay dedi ki:

    ekinoks tarihleri konusunu açıklayıcı bir anlatım ile anlatmışsınız çok da güzel ve yararlı bir konu anlatımı olmuş. Ödev yapmak sizinle çok eğlenceli.

Yorum Yaz