Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Egzistansiyalizm Nedir

Bu sayfamızda Egzistansiyalizm hakkında bilgi vererek varoluşçuluk akımının özellikleri nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Fransızca “existentialisme” kelimesinden gelmektedir. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Danimarkalı düşünür Soeren Kierkegard’ın düşüncelerinden yararlanan Alman felsefeci Martin Heiddeger’in “İnsan kendi varlığını yine kendisinin yarattığı” görüşünü esas alarak ortaya çıkan felsefi görüş. Egzistansiyalizm; iki kolay ayrılır.

1- İkinci Dünya Savaşı yıllarında “var oluş, özden önce gelir” diyen Fransız yazar ve düşünür Jean Paul Sartre tarafından benimsenen ve edebiyatta uygulanan “Tanrı inancı olmayan”   egzistansiyalizm. Bu anlayışa göre, kendi varlığını kendisi yaratan tek varlık insandır. “İnsan vardır, hürdür, çerçevesindeki dünyayı bir türlü anlayamaz” diyen egzistansiyalistler; umutsuz, karamsar ve kötümserdirler. Bu yüzden bunalım içindedirler.

2- Özün var oluştan önce geldiğini savunan Gabriel Marcel, J.P. Sartre’den farklı bir yol izler. Marcel, kişinin yaratıcılığının kaynağını araştırırken Tanrı’yı bulur ve “Tanrı inancı olan “ bir egzistansiyalizm anlayışı ortaya koyar.

Egzistansiyalizmin Temsilcileri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz