Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Ağustos 2021

Ahilik Nedir

Bu sayfamızda ahilik nedir sorusunun cevabını vererek ahilik teşkilatının özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

“Ahi” kelimesi Arapça bir kelimedir ve “kardeşim” anlamına gelmektedir. Ahi kelimesinin Türkçede bulunan “akı” (cömert, eli açık) kelimesinden gelmiş olabileceğini öne süren araştırmacılar da bulunmaktadır. Ahi kelimesi her iki anlamıyla da Ahilik teşkilatında karşılığını bulmaktadır. Çünkü ahilik temel olarak çalışmayı ve yardımlaşmayı esas almaktadır.

Ahilik, dönemin bir sivil toplum örgütüdür. Dini, ahlaki, sosyal, siyasal ve askeri özellikler taşımaktadır. 13. Yüzyılda sosyal şartların etkisi ile ortaya çıkmıştır. Yiğitlik, cömertlik, iyilik, soyluluk ve maddi-manevi temizliğin esas alındığı fütüvvet teşkilatları; Ahilik teşkilatının kuruluşunda ve yayılmasında önemli rol oynamıştır.  İslamiyet’in özünde var olan bu değerler, ilk yıllardan itibaren sosyal birlik ve dayanışmaya zemin hazırlamıştır. Bunun neticesi olarak da 9.yüzyıldan itibaren yüksek ahlak anlayışının egemen olduğu esnaf birlikleri kurulmuştur. Değişik isimler ile anılan bu fütüvvet birlikleri, İslam coğrafyasının çeşitli yerlerinde kendini göstermiş daha sonra ise tasavvufi bir çehre kazanmıştır.

 

 

Ahilik Ne Demektir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz