Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Ege Bölgesinin Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda Ege Bölgesinin coğrafi özellikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Türkiye ılıman kuşak ülkelerinden biridir. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Ülkemizde iç deniz bulunmaktadır. Ülkemizin toprakları Asya ve Avrupa toprakları üzerinde bulunmaktadır. Asya topraklarına Anadolu, Avrupa topraklarına Trakya denmektedir.

Ülkemizde coğrafik farklılıklar açısından yedi farklı coğrafik bölge bulunmaktadır. Bunlar bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri ve iklim çeşitleri bakımından farklılık göstermektedir. Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi bu bölgeleri oluşturmaktadır.

Ege Bölgesi, ülkemizin en batısında bulunan bir bölgedir. Yüz ölçümü itibariyle küçük olan bölgeler arasında bulunmaktadır. Girintili ve çıkıntılı bir kıyı şeridi bulunmaktadır. Bölgede dağlar denize dik uzanmaktadır. Bölgede Akdeniz iklimi görülmektedir. Bitki örtüsü makilik alanlardan oluşmaktadır. Akarsular menderesler çizmektedir. Ormanlık alanlar, karstik toprak özellikleri ve engebeli yeryüzü şekilleri bölgede yaygındır.

Bölgede tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Ege Bölgesi, coğrafik olarak zengin bir yer altı ve yer üstü doğal kaynaklara sahiptir. Bölgede akarsular, göller bulunmaktadır. Ege Bölgesi’nde doğal güzellikler olarak koruma altına alınan yeryüzü özelliklerine has bazı eserler de ortaya çıkmıştır. Onlardan biri de Pamukkale Travertenleri şeklinde oluşmuştur.

Bölgede hayvancılık daha çok yapılmaktadır. İklim, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü ve toprak özellikleri tarım ve hayvancılığı olumlu etkilemektedir.

Ege Bölgesinin Coğrafi Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gül dedi ki:

    Elinize sağlık ege bölgesi özellikleri kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

  2. Sümbül dedi ki:

    Güzel ülkemizin her yeri güzel ama ege bölgesi bir başka ,her yaz Muğla da ki halamlara gideriz denizi, havası, coğrafi özellikleri çok güzel bütün bir yılın en güzel on gününü orada geçiriyorum.

Yorum Yaz