Karadeniz Bölgesinin Coğrafi Özellikleri Nelerdir?
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Karadeniz Bölgesinin Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda Karadeniz Bölgesinin coğrafi özellikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Türkiye, ılıman kuşak ülkelerinden biridir. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Ülkemizde bir de iç deniz bulunmaktadır. Ülkemizin toprakları Asya ve Avrupa toprakları üzerinde bulunmaktadır. Asya topraklarına Anadolu, Avrupa topraklarına Trakya denmektedir. Ülkemizde üç farklı iklim tipi be dört mevsim görülmektedir.

Ülkemizde bitki örtüsü, toprak özellikleri, yeryüzü şekilleri ve iklim çeşitleri açısından coğrafi farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar ülkemizin yedi farklı coğrafik bölgeden meydana gelmektedir. Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi bu bölgelerdir.

Karadeniz Bölgesi, Karadeniz ikliminin görüldüğü bir bölgedir. Bu nedenle dört mevsim yağış söz konusudur. Bölgede sıcaklık farkları fazla değildir. Bölgede bitki örtüsü dağılımı ormanlık alanlardan ve dağ çayırlarından oluşmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nde tarım yaygın olarak yapılmaktadır. Fakat dağların denize paralel uzanması iç ve kıyı bölgelerdeki ısı ve sıcaklık farklılıklarının oluşmasına neden olmaktadır.

Tarım alanları dağlık alanlarından varlığından dolayı sınırlıdır. Yamaç yağışları bölgede önemli bir yere sahiptir. Bölgede yeryüzü şekilleri batıdan doğuya doğru gidildikçe yükselti artmaktadır. Bölgede doğal geçitler ve yapay geçitler bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesi, ülkemizin en kuzeyinde bulunmaktadır. Bu nedenle genel iklim etkilerinden etkilenmektedir. Kışları soğuk ve yağışlı geçerken yazları ılık ve yağışlı geçmektedir.

Karadeniz Bölgesinin Coğrafi Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. zeynep dedi ki:

    Ne güzel dört mevsimde yağışlı, coğrafi özellikleride çok iyi. benim gibi adanalılarda yazın sıcağında kavrulsun

  2. zeynep dedi ki:

    Harika bi bölge ya ne güzel her mevsim yağışlı benim gibi adanalılarda yazın sıcağında pişsinler :(

  3. yakup dedi ki:

    Karadeniz bölgesi gerçekten de coğrafi özelliklerinden dolayı sürekli yağışlı oluyor ,Rize’deki akrabalarımızın yanına yazın gitsek dahi yağmurdan kesin nasibimizi aldık ama her yer orman ve yeşil olduğu için ben çok seviyorum.

Yorum Yaz