Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2021

Düşünceyi İfade Etme Özgürlüğü İle Bilimsel Gelişmeler Arasında Nasıl Bir Bağlantı Vardır?

Bu yazımızda düşünceyi ifade etme özgürlüğü ile bilimsel gelişmeler arasında nasıl bir bağlantı vardır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Düşünceyi ifade etme özgürlüğü bir insanlık hakkıdır. Ahlaki ve hukuki bir çerçevede her insan dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın düşüncesini ifade etme özgürlüğüne sahiptir. Bu bir hak olarak devlet güvencesi altındadır.

Bilimsel gelişmeler, insanları yeniliğe teşvik eder. Yeniliklerle tanıştırır. Var olanı değiştirir veya daha iyiye dönüştürür. Bu nedenle düşünceyi ifade etme özgürlüğü en çok bilimsel gelişmeler alanında bir ihtiyaçtır.

Çünkü insanlar doğruya ulaşabilmek için düşüncelerini geliştirmeleri ve daha çok düşünerek bilimsel gelişmelere kapı aramalıdır. Bilimsel gelişmeler daha çok sömürü odaklarını rahatsız ederek, kültleri yıkar. Bu nedenle düşünceyi ifade etme özgürlüğü kısıtlanır.

Ortaçağ Avrupası’nda bütün yaptırımları elinde bulundurarak insanları sömüren kilise, bilimsel gelişmeleri kontrol altında tutarak bunu gerçekleştiriyordu. Bu nedenle düşünceyi ifade etme özgürlüğünü kısıtlayarak bilimsel çalışma yapanları öldürmüş ve hapsetmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz