Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Ağustos 2021

Dürüst Olmak Neden Önemlidir?

Bu yazımızda dürüst olmak neden önemlidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan fıtrat olarak sosyal bir canlı varlıktır. Çevresiyle daima etkileşim halindedir. Bu da insanlar arasında belli bir seviyede ilişkilerin oluşmasını sağlar. Aile olmak, akraba olmak, arkadaş olmak, dostluk kurmak insanların sosyal anlamda geliştirdiği ilişkilerdir.

Sosyal ilişkilerin düzenli olması, saygı ve sevgi içinde kalması, özgürlüklerin kısıtlanmaması insanları huzurlu eder. Barış ortamının oluşması, diyalog kurulabilmesi, insanların hayatlarında önemli bir yer tutar.

Sosyal ilişkilerin gelişmesinde insana ait bazı huy ve davranışlar bulunmaktadır. Bunlardan biri ve en önemlisi dürüst olmaktır. Dürüst olmanın sözlük anlamı, doğru olmak, gerçeği saklamamak, olanı olduğu gibi yansıtmaktır.

İnsanlar sosyal ilişkilerde yalan konuşmaması, iftira atmaması, gıybet ve dedikodu yapmaması, doğruları savunması, doğru davranması, doğruyu, iyiyi, güzeli tavsiye etmesi insanları bu konuda uyarması bir dürüstlük örneğidir.

Dürüst olmak, insanın kendini gerçekleştirmesini sağlayan en önemli duygu ve davranış şekli olarak kişinin özel hayatında ve toplum yaşamında oldukça önemlidir. Çünkü dürüst insanlar güvenilir insanlardır. Güvenilir olan insanların adaletli olduğu bilinir. Adalet ise bireyin ve toplumun en çok ihtiyaç duyduğu olgudur.

Toplum içinde adaletin, vicdanın, merhametin, sağduyunun gelişmesi ve yerleşik hale gelmesi için ve hatta nesiller boyu devamlılığının sağlanması, ortak kültür ve miras haline gelmesi için dürüstlüğün insanlar tarafından yaşatılması gerekir. Dürüstlük anlatılacak bir şey değil, yaşanılacak bir şeydir.

Dürüst Olmak Neden Önemlidir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ercan dedi ki:

    Peki ödevim için soruyorum dürüst olmak sizce neden gereklidir? Kısa olsun lütfen.

Yorum Yaz