Dünyanın İlk Anayasası Nedir?

Aşağıda dünyanın ilk anayasası nedir kısaca olarak ele alacağız.

Dünyada birçok anayasa yazılmıştır. Anayasalar hukuki olarak devletlerin bir varlık göstermesi ve adaletin sağlanmasında önemli bir yere sahiptir. Hukuki kuralların yer aldığı ve devlet yönetim biçiminin ana hatlarının oluşturulduğu bir unsur olarak anayasa önemli bir yere sahiptir.

Dünyada bu bakımdan birçok anayasa yazımı olmuştur. Kanunlar ve kuralların dışında bir devlet için anayasa olarak yazılı bir şekilde ortaya konan kurallar o devletin ana hatlarını ve dünya görüşünü ortaya koymaktadır. Anayasada devlet teamülleri, temayülü ve değerleri yer almaktadır.

Dünyanın ilk anayasası 1781 yılında yazılan Amerika Birleşik Devletleri’nin anayasası olarak bilinmektedir. Bununla beraber İngltere’de öne çıkan 1215 yılında yazılan Magna Carta Libertatum ise anayasa olarak da kabul edilebilir. Kuralların belli bir düzen içinde metin halinde bulunması anayasanın değerini ortaya koyar.

Anayasalar toplumda belli bir düzenin sağlanmasını ve korunmasını ortaya koyar. Haklar ve cezalar kanunların oluşmasını sağlar. Kanunların varlığı da toplumda bir düzen oluşturmaktadır. Bu düzenin korunması bağımsız ve tarafsız adalet mahkemelerine verilmektedir.

Anayasalar zamanla dünya genelinde yayılmıştır. Buna rağmen birçok devletin anayasası  bulunmamaktadır. İngiltere’de anayasa bulunmamaktadır ve devlet tarihi teamüller ve temayüller gereğince yönetilmektedir. Adaletin sağlanması ve hukukun üstünlüğünün gerçekleşmesi için anayasanın varlığı oldukça çok önemlidir. Anayasanın korunması gerekir.

Dünyanın İlk Anayasası Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.