Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Dünyadaki Liman Kentleri Ve Özellikleri

Bu yazımızda dünyadaki liman kentleri ve özellikleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Liman, gemilerin yük alıp, yük boşalttıkları, sığındıkları, durakladıkları ve mola verdikleri yerler olarak doğal ve yapay olarak denize doğru oluşturulmuş alanlardır. Dünyada bazı şehirler kıyı boylarında ticari liman olarak liman kent ismini almaktadır.

 

Denize kıyı olan ülkelerde sıkça karşılaşılan bir kavram olan liman kent, denize kıyısı olan şehirlerin doğal veya yapay olarak limanlar barındırarak dünya yük sevkiyatının önemli bir bölümüne sahiplik etmeleriyle oluşur.

Liman kentler ticari olarak büyük bir hacme sahip olan kentlerdir. Bu kentlerin özellikleri okyanuslara ve kıtalara yakın ve merkezi yerlerde ortak bir nokta oluşturmalarıdır. Bu nedenle dünyada birçok büyük liman kent bulunur.

Dünyadaki liman kentleri ve özellikleri şu şekildedir:

Singapur – Malezya: Güney Yarım Küre coğrafyasının nüfus ve ticaret olarak en etkili limanlarından biridir. Bir liman kent olarak Singapur, Malezya’nın en büyük kentidir. Deniz ve ticaret yollarının üzerindedir.

Rotterdam – Netherlands: Kuzey Avrupa’nın Atlantik Okyanusu’na açılan kapısı özelliğindedir. Tarım ve ticaret ürünlerinin kıtalar arası dolaşımında transfer noktasıdır.

Sydney – Avusturalya: Güney Yarım Küre kıta devletlerinden biri olan Avusturalya’nın en büyük şehirlerinden biri olarak okyanusa açılan kapı özelliğinde, kıtalar arası ticaretin gerçekleştiği limandır.

Beyrut Liman Şehri – Doğu Akdeniz: Akdeniz ticaret ve deniz yollarının kıta toprakları arasındaki transfer noktasıdır.

Houston – ABD: Atlantik ve Pasifik Okyanusları üzerinde her iki taraflı da ticari olarak deniz yollarının üzerinde bulunan hem kıta hem liman şehridir.

Dünyadaki Liman Kentleri Ve Özellikleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Melihcan dedi ki:

    Gerçekten çok yetersiz Tokyo nerde

  2. B.Z. dedi ki:

    Bence çok yetersiz nerde marsilya nerde amsterdam ??

  3. mine dedi ki:

    Dünyadaki limanlar konusunda çok araştırma yaptım ama sizin yazınız kadar anlaşılır ve sadece anlatılan bir yazı bulamadım. Çok teşekkürler.

Yorum Yaz