Dünya Ruh Sağlığı Günü İle İlgili Yazı (31 Mayıs)

Bu yazımızda dünya ruh sağlığı günü ile ilgili yazı (31 Mayıs) kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Psikoloji, davranış bilimi olarak bilinir. İnsanların davranışları fikir ve his müşterekliği ile gerçekleşir. Fikir ve his için akıl ve kalp sağlığının maddi ve manevi olarak iyi olması gerekir. Demek ki, insanın davranışları doğrudan akıl sağlığı ve kalp sağlığı ile ilgilidir.

Akıl ve kalp sağlığının metafizik olarak manevi boyutunu Psikoloji inceler ve ortaya koyar. Ruhiyat, haletiruhiye olarak da tanımlanan psikoloji, bu manevi boyutuyla ruh sağlığı olarak tanımlanır.

Ruh sağlığı, insanın manevi dünyasıyla ilgilidir. Bu maneviyat ise yine duygu ve düşüncelerle şekillenir. Yani sevinç, üzüntü, keder, elem, dert, tasa, mutluluk, başarı, hırs, öfke gibi duygular, insanı hayatını doğrudan etkiler.

Ruh sağlığı üzerinde yapılan çalışmalar, ruhun metafizik gerçekliği dışında kalarak davranış şeklinde somut bir anlam kazanmasıyla ortaya konur. Bu bakımdan her canlının bir psikolojisi vardır. Çünkü her canlının bir davranışı bulunur.

Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde insanların davranışlarının geçmişten günümüze bilimsel açıdan nasıl değiştiği, geliştiği, farklılaştığı konuşulmalıdır. Çünkü küreselleşen dünyada, bilim ve tekniğin gelişmesi, etik, ahlak ve din anlayışlarının farklılaşması doğrudan insanların sosyolojik ve psikolojik olarak hayatını etkilemektedir.

Dünya Ruh Sağlığı gününde sağlıklı, hasta her insanın sorunlarının çözülmesinde günümüz modern psikoloji anlayışının devreye girmesi gerekir. İnsan davranışları belli bir zeminde oluşur ve değişmezken, bütün bu farklılıklar içindeki adaptasyonun insanın ruh ve beden sağlığına etkisi artık somutlaşmıştır.

Dünya Ruh Sağlığı Günü İle İlgili Yazı (31 Mayıs) Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.