Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Dünya Mirası Listesi’ne Giren Kültürel Değerlerimizin ve Doğal Varlıklarımızın Bu Listeye Alınış Sebebi Ne Olabilir Tartışınız.

Bu yazımızda Dünya Mirası Listesi’ne giren kültürel değerlerimizin ve doğal varlıklarımızın bu listeye alınış sebebi ne olabilir tartışınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya Mirası Listesi, doğal ve kültürel varlıkların korunması için gerekli olan çalışmaların yapılmasında ve eserlerin korunmasında faaliyetler gösterilmesi için oluşturulan bir listedir. Ülkemizden de önemli doğal ve kültürel eserlerin Dünya Mirası Listesi’ne alınmasında korunma amacı ve literatürdeki kültürel değeri bakımından önemi bulunan eserlerin ülkemizde yer almasıdır.

Kadim Anadolu coğrafyasında birçok doğal ve kültürel eserler yüzyıllar boyunca varlığını koruyarak hayatına devam ederken zaman içinde bozulma, eskime, yıpranma, aşınma gibi özelliklerini kaybettirici olaylar yaşanması Dünya Mirası Listesi’ne girmeleri açısından önemli bir etken oluşturmuştur. Eşsiz güzellikleri ve mucizevi var oluşları da dünyanın dikkatini çekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. büşra dedi ki:

    Dünya Mirası Listesi’ne giren kültürel değerlerimizin ve doğal varlıklarımızın bu listeye alınış sebebi sebebini çok merak ediyordum. Benim gibi bu konudaki merakları giderdiğiniz için çok sevindim.

Yorum Yaz