Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Dünya Engelliler Günü İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda dünya engelliler günü ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar, toplumda hayatlarına devam ederken sosyal ilişkiler geliştirirler. İnsani ilişkiler toplumda yapıcı bir rol oynar. Toplum değerleri, tutumları, normları milletlerin psikolojik, fizyolojik ve biyolojik müşterek yanları nispetinde kuvvetlenir.

Toplum psikolojisi ve sosyolojisi, kadim tarihten güç alarak maddi ve manevi bir etkiyle oluşur. Bu bakımdan toplumdaki farklılıklar kendi doğal akışında oluşurken, insanların dünya görüşü ahlak ve inanç doğrultusunda şekillenir.

Engelli olmak tercih değildir. Ya doğuştan ya sonradan insanların maruz kaldıkları sorunlar nedeniyle meydana gelir. Bu nedenle herkes engelli adayıdır.

Bir toplumun içinde barındırdığı engelliye bakış açısı, tamamen ahlak ve inanç ile ilgilidir. Çünkü ön yargıları aşmanın en kestirme yolu ahlaka ve inanca sahip olarak yaşamaktır. Tabi bu olumlu yönde etkilemelidir.

Ahlak ve inanç haricinde engelliye bakış, peşin hükümlerin kurbanı olan düşünce ve duygular karanlığında gelişir. Bir toplumda insanları dış görünüşüne ve eksikliklerine göre yargılamak, infaz etmekten farksızdır.

Toplumu oluşturan, koruyan ve kuran dinamiklerin buna izin vermemesi gerekir. İnsani ve hukuki olarak bu böyledir. Bu nedenle engellilerle bir arada yaşamanın, sosyal alanları paylaşmanın herhangi bir önyargıya imkan vermemesi gerekir.

Engelliler de insandır. Engellilere, eksik, aciz gözüyle bakan zihinsel problemleri olan biridir. Toplumda her insan aynı değerleri, gayeleri paylaştığı nispetince bir arada yaşar. Buna hiçbir şey engel olamaz.

Dünya Engelliler Günü bu sorunların aşılmasında bir fırsat olarak görülmeli, bilinçlendirme çalışmaları, eğitim programları buna göre düzenlenmelidir.

Dünya Engelliler Günü İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Çok güzel engeli arkadaşlarımız bunu görünce çok sevinecekler onlarda iyileşir işallah

  2. Hayat dedi ki:

    Dünya engelliler günü hakkında hazırladığınız bu yazı çok güzel olmuş bence bu yazıyı okuyan herkes engellilere karşı daha duyarlı ve bilinçli olabilir.

Yorum Yaz