Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Dünya Çevre Koruma Günü İle İlgili Yazı

Bu yazımızda dünya çevre koruma günü ile ilgili yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Çevre, etrafımızı saran canlı ve cansız varlıklardan oluşur. İnsan, fıtratı gereği doğal çevresiyle doğrudan ilişkilidir. Bir canlı olarak canlılığın devam edebilmesi için besin zincirinin de en üstünde bulunan insan, bütün canlıların uyum içerisinde yaşamasından fayda sağlar.

Doğal çevremize olan ihtiyacımız gereği, sosyal çevremizi de yapay olarak kendimiz oluştururuz. Sosyal çevremiz, doğal çevrenin bize kattığı temayül nispetinde kurduğumuz bir çevredir.

Bu fıtrat üzerine yaşayan insan, doğal çevreyi korudukça hem kendini hem de dünya ile birlikte bütün canlılığı korumaktadır. Fakat sanayileşme, makineleşme ve buna bağlı olarak şehirleşme çevre sorunlarını beraberinde getirerek beşeri faaliyetlerin çevreye olan olumsuz etkisini oluşturmaktadır.

Günümüz dünyasında çevre sorunları ve kirlilikleri en fazla beşeri faaliyetler sonucunda meydana gelmektedir. Hava, su, toprak, ses ve ışık kirlilikleri de doğayı tahrip etmektedir. İnsan kendi eliyle kendi yuvasını, barınağını, sığınağını yok etmektedir.

Dünya enerji kaynakları, su kaynakları, doğal ve yapay kaynakları insan eliyle hor kullanılmaktadır. Bu nedenle çevre sorunları artarak küresel ölçekte etkili olmaktadır. Çevre sorunlarının üstesinden gelmek için yenilebilir enerji kaynakları kullanılmalı ve çevre kirliliklerinin azaltılması için atık toplama, arıtma ve geri dönüşüm, kazanım tesisleri kurulmalıdır.

Dünya Çevre Günü çevre sorunları üzerinde farkındalık oluşturmak için yapılan ve yapılacak çevre çalışmaları projelerinin tanıtımı, analizi, toplumun yararına etkinlikleri kapsamında değerlendirilmelidir.

Dünya Çevre Koruma Günü İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Itır dedi ki:

    Sizin de vurguladığınız gibi çevremizi koruyalım ve kollayalım. Bu konuya çok güzel parmak basılmış çevrenin önemini bilmeyen bir kişi bile bence bu yazı ile çok şey öğrenebilir.

Yorum Yaz