Donma Nedir Nasıl Gerçekleşir Örnekler

Bu yazımızda donma nedir nasıl gerçekleşir örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hal değişimi maddelerin bir faz halinden başka bir faz haline geçişiyle ilgilidir. Maddelerin hal değişiminde ısı, sıcaklık ve basınç oldukça önemlidir. Fiziksel olarak bir maddenin hal değiştirmesinde ısı, sıcaklık ve basınç maddeler üzerinde etkili olmaktadır. Fiziksel değişimlerde sıcaklık sabit kalır. Isı alışverişi sürer. Süre basınca bağlı olarak değişmektedir.

Donma maddenin hal değişimlerinden biridir. Bir maddenin sıvı halden katı hale geçmesine donma denir. Donma olayı maddenin ısı kaybetmesiyle gerçekleşir. Böylece maddeyi oluşturan tanecikler arasındaki boşluklar birbirine yaklaşır ve düzenli hale gelir. Donma olayı su için sıfır derecede gerçekleşir. Her madde için donma olayı hal değişimi olarak farklı sıcaklık değerlerinde gerçekleşebilir. Bu da maddelerin kimyasal özelliği ile ilgilidir.

Maddelerin bir fazdan başka bir faz haline geçmesi için ısı, sıcaklık ve basınç olayları etkili olmaktadır. Bu nedenle maddelerin hal değişimi yüksekliğe, derinliğe bağlı olarak da değişmektedir. Sıcaklık değerleri de her madde için farklı değerde olabilir. Hal değişimi bazı maddeler için ayırt edici özelliktir.

Donma olayı, su için suyun ısı kaybına uğrayarak katı hale gelmesi be buz olmasıdır. Suyun donmuş haline buz denir. Su sıfır derecede donar. Sıfırın altındaki değerlerde de buz halde kalmaya devam eder.

Donma Nedir Nasıl Gerçekleşir Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.