Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Dolaşım Sistemi Nedir Kısaca

Aşağıda dolaşım sistemi nedir kısaca olarak ele alacağız.

Canlılık özelliği taşıyan en küçük birime hücre denir. Hücre aslında canlı olmayan organellerden oluşur. Hücreler bir araya gelerek dokuları oluşturur. Dokular bir araya gelerek ve farklılaşarak organları oluşturmaktadır. Organlar bir araya gelerek sistemleri oluşturmaktadır. Sistemler de bir araya gelerek organizmayı oluşturmaktadır.

İnsan organizmasında da sistemler bulunmaktadır. Bu sistemlerden biri de dolaşım sistemidir. Dolaşım sistemi, kanın damarlardaki dolaşımından dolayı bu ismi almıştır. Kan hücrelerinin kan dokular aracılığıyla üretilmesi ve kanı meydana getirmesi ile vücut içindeki hareketi damarlar sayesinde gerçekleşmektedir.

Dolaşım sistemi, küçük dolaşım sistemi ve büyük dolaşım sistemi olarak ikiye ayrılmaktadır. Küçük kan dolaşımı kalp ile akciğerler arasında olmaktadır. Kanın temizlenmesi için gereklidir. Büyük kan dolaşımı ise kalp ile diğer organlar arasında gerçekleşmektedir. Büyük kan dolaşımında temiz ve kirli kan bütün vücudu dolaşmaktadır.

Dolaşım sistemi sayesinde organlar ve dokular beslenmektedir. Dokuların beslenmesi sağlıklı olmaya yarar. Organların faaliyet göstermesine yarar. Bu nedenle vücuttaki kan dengesi oldukça önemlidir. Kan değerleri vücut ile ilgili olarak bütün sorunların çözülmesinde belirleyici olmaktadır.

Dolaşım sistemi birçok sistemle bir arada çalışmaktadır. Sistemlerin bir araya gelmesi canlılık faaliyetlerinin gerçekleşmesini sağlar. Dolaşım sistemi, solunum sistemi bir arada ortak organlarla çalışmaktadır. Kan dolaşımı bütün vücudun hayati faaliyetlerinin gerçekleşmesini sağlar.

Dolaşım Sistemi Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. eylül dedi ki:

    Dolaşım sistemi; canlı bir organizmada en küçük birimlere kadar kanın gönderilmesine, oksijen alışverişinin yapılmasına ve metabolizma artıklarının da vücut dışına çıkartılmasına yardımcı olur.

Yorum Yaz