Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Asit Yağmurları Nasıl Oluşur?

Aşağıda asit yağmurları nasıl oluşur kısaca olarak ele alacağız.

Günümüzde yaşanan çevre sorunlarının  başında çevre kirlilikleri gelmektedir. Çevre kirlilikleri, hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, ışık ve ses kirliliği olarak meydana gelmektedir. Çevre kirlilikleri doğal hayatı ve doğrudan canlıların hayatını olumsuz etkilemektedir. Çevre kirliliklerinin sonucunda birçok sorun da beraberinde yaşanmaktadır.

Çevre kirliliklerinin neden olduğu sorunlardan biri de asit yağmurlarıdır. Özellikle hava kirliliklerinin yaşanması, atmosferik faaliyetlerinin gerçekleşmesini engellemektedir. Atmosferik faaliyetlerde havada asılı kalan zehirli gazların radikaller oluşturması yağmurların asitlenmesine neden olmaktadır.

Asit yağmurları, yağmur sularının çeşitli radikallerle tepkimeye girerek asidik özellik kazanması sonucunda meydana gelmektedir. Böylece yağmur suları asidik bir özellik kazanıp tahrip gücünü yükseltmektedir. Bu da yeryüzünde toprakların, ormanların, göllerin, akarsuların, şehir ekosisteminin ve diğer ekosistemlerin zarar görmesine neden olmaktadır.

Canlılık faaliyetlerinin zarar görmesi canlı neslinin tükenmesine de neden olabilir. Bu bakımdan asit yağmurları çok zararlıdır. Bitki örtüsünü tahrip eder, toprak özelliklerinin yok olmasına neden olur. Yeryüzü şekillerinin bozulmasına neden olur. Canlılığın olumsuz etkilenmesi doğanın olumsuz etkilenmesi anlamına gelir. Besin zinciri bozulur, enerji piramidi de alt üst olur.

Asit yağmurlarının önüne geçilmesi için hava kirliliklerinin önüne geçilmesi gerekir. Hava kirliliklerinin azaltılması için de zehirli ve zararlı gaz salınımının önlenmesi ve denetim altına alınması gerekmektedir.

Asit Yağmurları Nasıl Oluşur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. meral dedi ki:

    Asit yağmurları; kömür ve petrol gibi fosil yakıtların yakılması sonucu nedeni ile atmosferde kükürt ve azot birikmesi olur. Bu gazlar havadaki su buharıyla birleşince asit yağmurları yeryüzüne düşer.

Yorum Yaz