Doğu Anadolu Bölgesinde Yer Alan İller Şehirler

Bu yazımızda Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan iller şehirler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, Asya ve Avrupa kıtaları birbirine bağlar. Üç tarafı denizlerle çevrilir. Ülkede bir de iç deniz bulunmaktadır. Bu iç deniz üzerinde iki boğaz kıtaların birbirine en yakın olduğu noktalardır. Coğrafik konumu olarak farklı özellikler barındıran bir ülkedir.

 

Türkiye’de üç farklı iklim tipi ülke geneline yayılmıştır. Dört mevsim yaşanmaktadır. İklime bağlı olarak tarım alanları da çeşitli farklılıklarla geniş yer kaplar. Yeryüzü şekilleri batıdan doğuya doğru artmaktadır. Bitki örtüsü de bozkır, maki, dağ çayırı ve orman olarak farklılık göstermektedir.

Bütün bu coğrafik farklılıklar nedeniyle ülke yedi coğrafik bölgeye ayrılmıştır. Bunlardan biri de Doğu Anadolu Bölgesi’dir. Ülkenin en doğusunda bulunur.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehirler şu şekildedir:

*Ağrı

*Ardahan

*Bingöl

*Bitlis

*Elazığ

*Erzincan

*Erzurum

*Hakkari

*Iğdır

*Kars

*Malatya

*Muş

*Tunceli

2 yorum

  1. Coğrafya dersi öğretmenimiz Doğu Anadolu Bölgesi illeri hakkında bir araştırma ve proje ödevi verdi. İyi ki bu yazıyı bizimle paylaşmışsınız çünkü bu yazı sayesinde ödevim mükemmel oldu.

    • siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, doğu Anadolu illeri kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.