Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Doğal Anıt Nedir Kısaca Bilgi

Bu yazımızda doğal anıt nedir kısaca bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Doğal faaliyetler sonucunda iklim, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü ve toprak özellikleri uzun yıllar boyunca şekillenerek kendine özgü bir hal alır. Belli coğrafyalarda belli doğal faaliyetler gerçekleşmektedir.

 

Doğal faaliyetler sonucunda, dünyada hakim olan fizik kanunları sayesinde çeşitli yeraltı ve yerüstü faaliyetlerin etkisiyle doğal bölgeler oluşmaktadır. Doğal anıtlar da bu bölgelerden biridir. Doğal anıtlar, doğal faaliyetler sonucunda kendiliğinden zaman içinde oluşan yerlerdir.

Ülkemizde de birçok doğal anıt bulunmaktadır. Kapadokya coğrafyası volkanik patlamalar sonucunda oluşan bir bölgedir. Daha sonradan kayaçlar son şeklini alarak doğal anıt haline gelmiştir. Ülkemizde yeraltı su kaynakları faaliyetleri de doğal anıtlar oluşturmuştur. Pamukkale Travertenleri de buna bir örnektir.

İklim, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri, yeraltı ve yerüstü doğal zenginlikler bir araya gelerek zaman içinde kendine özgü bir hal alabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sıla dedi ki:

    Öğretmenimiz etrafımızdaki doğal anıtları araştırmamızı istedi. Ama ben doğal anıtın ne olduğunu bilmediğim için önden bir araştırma yaptım. Yazınız sayesinde doğal anıtın ne olduğunu hemen anladım.

Yorum Yaz