Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Doğa ile İlgili Hadisler ve Ayetler

Aşağıda doğa ile ilgili hadisler ve ayetler kısaca olarak ele alacağız.

Çevrenin korunması gerekir. Çünkü canlılık faaliyetlerinin devam etmesi çevrenin korunmasına bağlıdır. Doğanın korunması ayrıca bir dini konudur. İslam dininde doğal hayatın devam etmesi, çevrenin zarar görmemesi önemsenmektedir. Bu bakımdan doğaya zarar vermek sakıncalıdır.

İslam dininde yaratılış gerçeği olarak doğa ile ilgili bazı fiziksel ve kimyasal ölçülerden bahsedilmektedir. İslam dininin kaynakları bilimsel olarak doğanın varlığından ve işleyişinden bahsetmektedir. Bu da bir iman konusu olarak doğaya saygı duyulması gerektiğini ve çevrenin korunmasını gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Doğa ile ilgili hadisler ve ayetler şu şekildedir:

“–Mü’min bir kul vefât ettiğinde dünyanın yorgunluğundan ve sıkıntılarından rahatlayıp Allah’ın rahmetine kavuşur. Günahkâr ve kötü biri öldüğünde ise insanlar, beldeler, ağaçlar ve hayvanlar onun şerrinden kurtulup rahata ererler” buyurdu. (Buhârî, Rikâk, 42; Nesâî, Cenaiz, 48; Ahmed, V, 296, 302, 304)

“Allah’ın buyruklarını umursamayan şu insanların yaptığı hatalar yüzünden karada ve denizde fesat ortaya çıktı, nizam bozuldu. Doğru yola ve isabetli tutuma dönsünler diye Allah, yaptıklarının bazı kötü neticelerini onlara tattırır.” (Rûm, 41)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz