Doğa İle İlgili Betimleme Örnekleri

Bu yazımızda doğa ile ilgili betimleme örnekleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Betimleme, tasvir etmedir. Tasvir etme, şekillerin en ince ayrıntılarına kadar somuttan soyuta tasarlanıp, gözle görüyormuşçasına anlatılmasıdır. Betimleyici anlatım da, betimleme sayesinde oluşur.

 

 

Doğa ile ilgili betimleme örnekleri şu şekildedir:

Güneş, büyük beyaz bulutların arasından, yeni ıslanmış olan toprağı ısıtmak için kendini gösteriyordu. Toprak, nefis bir şekilde kokusunu etrafa yayarken, ağaçların yaprakları rüzgar esintiyle dans ediyordu. Ağaçlar, birbiriyle arkadaş olmuş gibi sırayla dallarını eğip büküyordu.

Ağaç diplerinde papatyalar, başını eğer gibi sallanırken, aralarında dolaşan kedi ve kirpiler birbirlerinden habersiz etrafı izliyordu. Toprak çimenle kaplı ve ıslaktı. Kuruması için Güneş bastırıyordu, hayvanlar doğayı içlerine çekiyordu.

*

Uçsuz bucaksız bir deniz ortasında, dalgalarla boğuşup, ufukları izlerken bir geçmiş geçsin diye bekleyip, dua ediyordu. Denizin ortasında kendi eliyle ağaç kalıntılarından yaptığı sandalla ilerlerken rüzgarla mücadele etmek için elbisesini çıkarıp yelken yapmıştı.

Etrafına bakındıkça başı dönüyordu. En sonunda uyuya kaldı. Deniz dalgalarının sesi ninni gibi geliyordu. Büyük bir dalga üstüne geldi. Uyandı ve yine aynı yerdeydi. Bir ada parçası gördü. Uzaktan yemyeşil görünüyordu. Yaklaştıkça büyüdü. Oraya sığında ve hayvanlarla arkadaş oldu.

*

Her yaz geniş ve mümbit yaylalara çıkar, yazın ortasında soba yakarak geceleri ısınırız. Yaylalar çok geniştir. Kaynak suları buz gibidir. Hayvanlar geniş arazilerde yemyeşil alanlarda sürü şeklinde otlar. Koyunlar, keçiler, güneşle dans eder ve beslenir.

Yaylanın çimeni, toprağı, havası başkadır. Bir beyaz küçük kuzu bütün dertlerinizi unutturur ve sevgiyle doldurur.

Doğa İle İlgili Betimleme Örnekleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.