Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Aralık 2020

Dişler Neden Sararır

Bir insan için bu hayattaki en önemli şey elbette ki sağlık kavramıdır. İnsanların sağlıklı olmaları durumunda hayatta var olan diğer şeyler de önem kazanabilir. Fakat bir insanın sağlıksız olması durumunda var olan diğer şeylerin hiçbir kıymeti yoktur. Bu yüzden her insanın sağlıklı bir birey olmaya özen göstermesi gerekmektedir. Fakat insanlar hayatlarında birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu sağlık sorunları çeşitli alanlarda olabiliyor. Bunlardan bir tanesinin ise sararmış dişlere sahip olmak olduğunu söyleyebiliriz. Peki bir insanın dişleri neden sararır? Dişlerin sağlıksız olması insana ne gibi rahatsızlıklar verir? Bu sorulara cevap arıyorsanız, yazımızın devamını da okumalısınız.

dişler neden sararır ile ilgili görsel sonucu

Bir insanın dişlerinin sararması o insanın kötü görünmesine sebep olur. Dişlerde var olan bu sorun ağız kokusuna da sebep olmaktadır. Bu durumdan hem insanın kendisi hem de çevresinde yer alan insanlar rahatsız olur. Ayrıca dişlerde görülen bu sorun, kalp hastalıklarına yol açabildiği gibi mide ve böbrekler ile ilgili de sorunlar ortaya koyabilmektedir.

Diş sararmasının oluşmaması ya da az olması için yapılması gereken en önemli şey elbette ki diş bakımıdır. Fakat diş bakımının yapılmasına rağmen bazı etkenler dişlerin sararmasına sebep olabilir. Bu etkenlerin başında sigara içmek, çay ve kahve içmek, dişin darbe alması, genetik sebepler, ilaçların yan etkisi, çikolata ve şeker kullanımı, gerekli diş bakımının yapılmaması ve bazı enfeksiyonlar gelmektedir.

Dişler Neden Sararır Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Emre dedi ki:

    Sizden tek ricam daha gencim 17 yaşında.Dişlerimi düzenli olarak fırçalasamda bir faydasını görmüyorum , nedeni nedir , ne yapmalıyım.. Yardımcı olursanız sevinirim

    Teşekkürler

    1. ozge2016 dedi ki:

      Düzenli olarak fırçalamanız durumunda bir faydasını görmemeniz mümkün değil, sadece farkında değilsinizdir. Fakat diş yapısı genellikle biraz da genetiktir. Gün içerisinde 2-3 kez diş fırçalamanızı, bunun yanı sıra diş sarartıcı ürünlerden olabildiğince ( sigara, alkol, çay, kahve ) uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yaz