Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

Dinin Bireysel ve Toplumsal Açıdan Yararları ve Önemi Nedir?

Bu yazımızda dinin bireysel ve toplumsal açıdan yararları ve önemi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Din, sözlük anlamı itibariyle borç demektir. Borç, kulların Allah’a olan borçlarıdır. Allah, dinini insanlar arasından seçtiği kişilerin peygamber olmasıyla insanlara ulaştırmaktadır. Allah, bir din hakkında kitap da indirebilir. Önceki peygamberlerin şeriatine göre nebi de gönderebilir. Din, manevi değerlerin ve ahlaki değerlerin oluşmasında etkilidir. Din bununla beraber hukuki olarak da hayatı tanzim eder.

Toplumda ahlaki kurallar ve hukuki kurallar sayesinde barış ve huzur sağlanmaktadır. Geçmiş ile gelecek arasında bağ kurulmaktadır. Birlik ve beraberlik sağlanmaktadır. Bu nedenle toplumda din önemli bir yerde durmaktadır. Din, kabul edilen bir şeydir. Dinin spekülasyonu ya da felsefesi olmaz. İnsanlar dini kabul eder ya da reddederler.

Dinin bireysel ve toplumsal açıdan yararları da bulunmaktadır. Bireyin hukukunu ve toplumdaki adaleti tesis etmede din önemli bir yer teşkil eder. Din sadece ibadet hukukundan oluşmaz. Ceza hukuku, amme hukuku, şahıs hukuku, eşya hukuku, miras hukuku, aile hukuku dinin vaz ettiği konulardan hareketle oluşturulur.

Bireysel olarak insanların kötülüklerden alıkonulmasında yarar sağlar. Toplumda birlik ve beraberliği oluşturur. Barış ve huzur ortamını sağlar. Yardımlaşma, dayanışma, paylaşma değerleri yerleşik hale gelir. Merhamet, adalet, insaf ve vicdan değerleri de toplumda karşılığını bulur.

Dinin Bireysel ve Toplumsal Açıdan Yararları ve Önemi Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ersin dedi ki:

    Dinin bireysel ve toplumsal açıdan yararları ve önemi bağlayıcılığı çok büyüktür. Toplumdaki her bireyin birbiriyle ilişkisi ortak din birliği sayesinde artar. Dini bayramlar ve günler sayesinde de toplumsal ilişkiler gelişir.

Yorum Yaz