Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Dinimizce Yasaklanmış Olan İş ve Davranışlara Ne Ad Verilir

kuran10İslam dini, kullarını düşünen ve kullara zorluk buyurarak onların sevap işlemesini emreden bir din değildir. Zira İslam dininde bir çok kolaylık vardır ve Allah, kullarına aynı zamanda bir çok kolaylıklar sunarak onlara bir takım ibadetleri, işleri ve davranışları emretmiştir.

İslam dininde kulların yapması gereken bir çok ibadet vardır ve bu ibadetler kullara Allah tarafından emredilmiştir ve bu emirler son peygamber olan Hz. Muhammed ve kutsal kitap olan Kur-an’ı Kerim ile Müslümanlara iletilmiştir. Aynı zamanda Allah, kullarına yasaklamış olduğu iş ve davranışları da yine kutsal kitabımız olan Kuran-ı Kerim ve Hz. Muhammed (s.a.v) ile kullarına bildirmiştir.

Dinimizce yasaklanmış olan iş ve davranışlara İslam dinince “Günah” adı verilmektedir. Örneğin; Allah (c.c), oruç tutmayı, namaz kılmayı, hacca gitmeyi, zekat vermeyi insanlara emrederken yalan söylemeyi, hırsızlık yapmayı, zina etmeyi, kul hakkı yemeyi kesinlikle ve kesinlikle yasaklamıştır ve bu davranışları yapan kişiler “günah” işlemiş olmaktadır. Aynı zamanda Allah’ın kullarına emrettiği emirleri yerine getirmeyen kişiler de günah işlemiş olmaktadır.

Allah, emir ve yasaklarını dile getirmiş olduğu kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’de; “Biri günâh işler veya kendine zulmeder, sonra pişmân olup, Allahü teâlâya tövbe istiğfâr ederse, Allahü teâlâyı afv ve mağfiret edici, çok merhametli bulur. (Nisâ sûresi: 110)” buyuruyor bu cümlede de aslında Allah’ın emir ve yasaklarına ne kadar önem verdiği ancak kulların pişman olması ve Allah’a el açıp pişmanlıklarını dile getirmesi durumunda tövbe ettiklerinde Allah’ın onları affedeceği ve merhamet göstereceği dile getirilmiştir.

Dinimizce Yasaklanmış İş ve Davranışlar Nelerdir Konusundaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. esma dedi ki:

    çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık din ödevim kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

  2. Anonim dedi ki:

    Anladık ama ben Allahın yasakladığı işlerin hepsine më ad verilir dedim siz bana neleri yasakladığını söylediniz …

Yorum Yaz