Dil, Din, Irk Ayrımı Gözetmeden Tüm Düşünür Ve Bilim İnsanlarına Değer Verilmesi Ve Saygı Duyulması Konusunda Düşünceleriniz Nelerdir?

Bu yazımızda dil, din, ırk ayrımı gözetmeden tüm düşünür ve bilim insanlarına değer verilmesi ve saygı duyulması konusunda düşünceleriniz nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bilim, kimsenin tekelinde olamaz. Bilim kimsenin malı değildir. Bilim insanlığın ortak değeridir. Bilimsel gelişmeler bütün insanlık için değerlidir. Bu anlamda bilim ve teknik insanlığın bir ihtiyacıdır. Hiçbir ideolojinin aracı ya da baskı malzemesi yapılamaz.

Bilim kimsenin tekelinde olmadığı gibi, kimin bilimle uğraşacağına da kimse karışamaz. Eğitim bir insanlık hakkıdır. Eğitim ve öğretimini tamamlayan ve gerekli bilgi, birikim ve donanıma sahip olan herkes bilimle uğraşabilir.

Bilimsel gelişmelerden teknolojik boyutlarda nasıl bütün dünya insanları yararlanıyorsa, bilimi ortaya koyan insanların da dil, din, ırk olarak sorgulanmaması gerekir. Ancak bilime yapılan katkılar hususunda bir yarış hali olabilir. Bu da dil, din, ırk gibi olgulardan bağımsızdır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.