Devlet Yönetim Biçimleri Nelerdir Açıklamalı

Bu yazımızda devlet yönetim biçimleri nelerdir açıklamalı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Devlet yönetim sistemleri binlerce yıldır, insanın örgütlenmeye başlamasıyla devam eden bir vetire sonucunda olgunlaşarak devam etmektedir. Devlet, milletin siyaset sahnesindeki resmidir. Millet, bir örgüt olarak devleti meydana getirir.

 

Devletin birçok şekilde oluşma durumu olabilir. Birçok devlet yönetimi şekli zaman içinde insanların ahlak, din, kültür anlayışlarından hareketle de oluşmaktadır. Tarihte ilk kez site devletleri kurulmuştur. Bu devletlerin demokratik olarak kurulduğu bilinmektedir.

Devlet yönetim biçimleri şu şekildedir:

Monarşi

Devlet yönetiminin bir kişinin elinde olması ve kuvvetler birliğine dayanarak yönetilen devlet yönetim biçimidir. Devlette yasama, yürütme ve yargı farklı organlarda olsa da tek kişinin yaptırımı söz konusudur.

Meşrutiyet

Devlet yönetiminin tek bir kişinin elinde olmasıyla birlikte anayasanın da belirlenmesiyle bir meclisin müşavir olma durumuyla yönetilen devlet yönetim biçimidir.

Oligarşi

Ülkeyi belli bir azınlık grubunun yönetmesiyle oluşan devlet yönetim sistemidir.

Cumhuriyet

Halkın egemenliğine dayanan bir yönetim şeklidir. Kuvvetler birliği ya da ayrılığı bu sistemde de işler.

Demokrasi

Ülkeyi yönetme hakkının halkın elinde olduğu devlet yönetim sistemidir.

Teokrasi

Ülkenin dini değerlere bağlı kalarak yönetilmesiyle oluşan devlet yönetim sistemidir.

Otoriter Yönetim

Devlet yönetiminin tek bir iktidar gücüyle oluştuğu devlet yönetim sistemleridir.

Faşizm

Bir ırk devletine bağlı olarak devlete karşı hiçbir kuvvetin egemen olmasına izin vermeyen, her şeyin devlet lehine olduğu yönetim biçimidir.

Devlet Yönetim Biçimleri Nelerdir Açıklamalı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 yorum

  1. siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, devlet yönetim biçimleri kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

  2. Devlet yönetim biçimleri bu yazıda kısa kısa açıklanarak anlatıldığı için çok güzel olmuş sadece isimleri yazılıp konu geçiştirilseydi bence bu yazı hiç bir işe yaramazdı ama muhteşem olmuş.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.