Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021

Deprem Haftası İle İlgili Yazı

Bu yazımızda deprem haftası ile ilgili yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Doğal afetler, insanlara doğrudan zarar veren, maddi ve manevi hasara yol açan, can ve mal kaybına neden olan ve önlenemez olan afetlerdir. Doğa kaynaklı gerçekleştiği için doğal afetler olarak bilinir.. Önlenemez fakat zararları azaltılabilir. Bunun için de tedbir sistemleri gerekir.

Doğal afetler, deprem, sel, yangın, heyelan, erozyon, tusunami, hortum, fırtına, çığ düşmesi, şimşek çarpması, yıldırım düşmesi, volkanik patlamalar şeklinde meydana gelir. Dünyanın günlük ve yıllık hareketleri doğal afetleri tetikleyebilir.

Özellikle depremler insanların daha sık maruz kaldığı doğal afetlerdendir. Yer kabuğunda, meydana gelen kırık ve çatlaklıklar sonucunda açığa çıkan kuvvetin dalgalar halinde yayılarak yeryüzüne ulaşması denizler ve karalar üzerinde hatlar çizerek ilerlemesi depremi oluşturur.

Fay hatları üzerinde özellikle son jeolojik zamanlarda oluşan topraklar üzerinde ve tektonik levha hareketleri sebebiyle oluşan depremler, volkanik patlamalar sonucunda da meydana gelerek yer kabuğunun hareketine devam etmesi şeklinde oluşur.

1 – 7 Mart Haftası, Deprem Haftası olarak bilinir. Bu haftada, deprem olayları, öncesi ve sonrası konuşularak deprem sırasında yapılması gerekenler anlatılır. Seminerler, konferanslar, eğitim çalışmaları ve bilgilendirme çalışmaları bu haftada hızlanır.

Deprem hakkında insanlar bilinçlendirilir. Depremle mücadele halinde olmak eğitim gerektirir. Bu nedenle deprem farkındalığı için herkese ulaşılması gerekir. Depremlerden en az zararlar kurtulmanın yolu bilinçli bir birey olmaktadır.

Deprem çantası hazırlamak, deprem anında acil toplanma yerleri oluşturmak, acil çıkış yerleri oluşturmak, sigortalar ve dayanıklılık testleri yaptırmak her zaman yeterli olmayabilir. Bu nedenle insan olarak mücadele için deprem eğitimi almak gerekir.

Deprem Haftası İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sema dedi ki:

    İşime yaradı. çok sağ olun ya gerçekten ödevime oldukça yardımcı oldu

  2. Süreyya dedi ki:

    Deprem haftası hakkında bilgi verdiğiniz bu yazı çok işime yaradı. Ödevimi kolay ve bir o kadar da bilgi dolu bir şekilde tamamladım emeği geçenlere teşekkürler.

Yorum Yaz