Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Demokrasinin Toplumsal Yaşam Üzerindeki Etkisi Nelerdir?

Aşağıda demokrasinin toplumsal yaşam üzerindeki etkisi nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Demokrasi, halkın kendi kendini yönetme idaresine sahip olmasıdır. Toplumsal hayatın içinde demokrasi cumhuriyetle beraber uyumlu olarak uygulanan bir rejim olarak yaşanmaktadır. Demokrasinin toplumsal hayat üzerindeki etkileri de bulunmaktadır.

Demokrasinin toplum hayat üzerindeki etkisi, hukukun üstünlüğüne dayalı olarak adaletin, barışın ve güven ortamının sağlanmasıdır. Milli egemenliğe bağlı olarak, halkın içinde farklı görüşlerin özgürce temsil edilmesidir. Halkın refah bir hayat sürmesi bakımından eşitliğin sağlanmasıdır. Böylece demokratik bir toplum düzeninin oluşması sağlanır.

Demokratik toplumlar özgür, refah seviyesi yüksek, insan haklarının, çocuk haklarının ve kadın haklarının dikkat edildiği, savunulduğu ve korunduğu da toplumlardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. merve özkaynak dedi ki:

    kısa sade beğendim, Demokrasinin Toplumsal Yaşam Üzerindeki Etkisi Nelerdir? ödevim vardı, Muğla okul birincisi olarak beğendim. :)

  2. sebile ölmez dedi ki:

    sayenizde 2 artı aldım, Demokrasinin Toplumsal Yaşam Üzerindeki Etkisi Nelerdir? işime yaradı ödevimde, ben Düzce kızları içinde en güzeli olarak yazıyorum, hem de çalışkanım, tembellere kapak olsun!

Yorum Yaz