Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Mart 2021

Atatürk “Benim Naçiz Vücudum Bir Gün Elbet Toprak Olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır.” Sözünü Hangi Olay Üzerine Söylemiştir?

Aşağıda Atatürk “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” sözünü hangi olay üzerine söylemiştir kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal, cumhuriyetin ilk yıllarında inkılapları gerçekleştirerek Türkiye’nin modern ve çağdaş bir ülke olması için mücadeleler vermiştir. Atatürk yaptığı çalışmalar kapsamında birçok şehre ziyaretler de yapmıştır. İzmir’de bir ziyareti sırasında suikaste de uğramıştır.

İzmir suikastinden sağ kurtulduktan sonra o meşhur sözü “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” olmuştur. Cumhuriyetin gelişmesini ve ülkenin kalkınmasını istemeyenler kişiler bu suikasti gerçekleştirmiştir. Mustafa Kemal’in saatine denk gelen kurşun hayatının kurtulmasını sağlamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. merve özkaynak dedi ki:

    Merhaba sayfa inanılmaz hoşuma gitti, ödevim hemen bitti, benim adım merve özkaynak, ben Atatürk “Benim Naçiz Vücudum Bir Gün Elbet Toprak Olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır.” Sözünü Hangi Olay Üzerine Söylemiştir? ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

Yorum Yaz