Demokrasi Nedir Sözlük Anlamı Kısa

Bu yazımızda demokrasi nedir sözlük anlamı kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Devlet yönetim sistemleri ve bağlı oldukları rejimler, belli başlı kültler üzerine bina edilmiştir. Geçmişten günümüze birçok devlet yönetim anlayışı ortaya konmuştur. Bunlardan en eski olanı demokrasidir.

Site yönetimi şeklinin kurulduğu çağlardan bugüne kadar demokrasi varlığını korumuştur. Temelde hürriyet, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı ilkelerine bağlı olarak yükselmiştir.

Demokrasi, halkın kendi iradesiyle kendi iradecileri seçmesidir. Demokratik yönetimler, demokrasi ile bağdaştırılmış yönetimlerdir. Demokratik ortamlar, hürriyetin, hukukun üstünlüğünün olduğu ortamlardır.

Demokratik olarak bir olayın gerçekleşmesinde en önemli etken seçme ve seçilme hakkının kullanılmasıdır. Seçme ve seçilme hakkında halk söz sahibidir. Halkın seçtiği yönetimde görev alır ve halkın içinden birileri de aday olarak da seçilebilir.

1 yorum

  1. Bu yazınız da demokrasi kavramını çok bilgilendirici bir şekilde açıklamanız mükemmel olmuş. Bu yazı benim çok işime yaradı. Umarım birçok öğrencinin de işine yarayacaktır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.